Budoucí maďarský premiér Viktor Orbán dnes představil svou novou vládu. Plánuje změnit strukturu ministerstev a některá chce sloučit do velkých resortů, aby zvýšil jejich výkonnost. Zároveň připravuje balíček reforem, které mají znovu nastartovat zabrzděný hospodářský růst, napsala agentura MTI.

Orbánova pravicová strana Fidesz drtivě vyhrála nedávné parlamentní volby, které ji v parlamentu přinesly dvoutřetinovou ústavní většinu.

Do čela "superministerstva" hospodářství a rozvoje se postaví ekonom György Matolcsy, který již post ministra hospodářství zastával v posledních dvou letech bývalé Orbánovy vlády. Premiérem byl Orbán už v letech 1998 až 2002.

Matolcsy již před týdnem oznámil zavedení výrazných daňových reforem, které by měly platit od ledna 2011. Mají doplnit domácí ucelený stimulační balíček. Matolcsy chystá snížení a zjednodušení daní, čímž chce podpořit hospodářský růst. Zavedeno podle něj bude také společné danění rodin.

Výkon maďarské ekonomiky loni klesl o 6,3 procenta a ekonomové předpovídají návrat k růstu v roce 2011. Mezi hlavní úkoly nové vlády bude vedle podpory hospodářství patřit zastavení rostoucí nezaměstnanosti a vyřešení špatného stavu státních financí. Zemi totiž trápí vysoké zahraniční dluhy.

S ozdravením státních financí souvisí určení data přijetí společné evropské měny euro. Matolcsy dnes prohlásil, že Maďarsko by mělo být připraveno do konce roku 2011 termín přijetí eura stanovit. Konečný závazek podle něj ale závisí na skutečném stavu současného rozpočtu, který Fidesz po odcházejících socialistech převezme.

Ministerstvo zahraničí povede podle očekávání János Martonyi. Na konci dubna v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse prohlásil o slovensko-maďarských vztazích, že "nejsou tak špatné". Zároveň řekl, že Fidesz je připraven se Slovenskem jednat.

Slovenský premiér Robert Fico před maďarskými parlamentními volbami prohlásil, že pokud zvítězí Fidesz, budou vztahy mezi Budapeští a Bratislavou vážně narušeny. Reagoval tak na slova Orbána, který chce udělit občanství Maďarům žijícím v zahraničí, pokud s tím dotyčné státy budou souhlasit.

K úmyslu udělit maďarské občanství Maďarům v zahraničí Martonyi řekl, že příští vláda "bude našim sousedům vysvětlovat náš postoj". Martonyi chce také položit větší důraz na práci takzvané visegrádské skupiny, jejímiž členy jsou vedle Maďarska a Slovenska rovněž Česká republika a Polsko.

Ministrem vnitra se stane někdejší policejní šéf Sándor Pintér, který tento úřad zastával podobně jako Matolcsy za Orbánovy první vlády.

Před týdnem ve čtvrtek na tiskové konferenci Orbán představil část svého kabinetu, mimo jiné také budoucího vicepremiéra a ministra veřejné správy a spravedlnosti Tibora Navracsicse. Zároveň také oznámil chystanou ústavní změnu, která by přiřkla vicepremiérovi podíl na výkonné moci.

Orbán již dříve oznámil, že chce zcela změnit dosavadní politický a ekonomický systém v zemi, obnovit zákonnost a pořádek. Opozice mu vytýká, že s ústavní většinou může snadno změnit základní zákon země. To ale Orbán odmítl a zdůraznil, že od něj nelze očekávat žádné ukvapené změny ústavy.

Související