Ten kalkul nemá chybu. Po rozhazovačném Mirku Topolánkovi, který rád tráví dovolenou na prominentním toskánském poloostrově, jezdí terénním vozem pochybného původu a bydlí v centru Prahy, přichází do čela ODS muž, jehož majetek se blíží finančním poměrům voličů ČSSD.

Petr Nečas se pohybuje v nejvyšších patrech politiky již osmnáctým rokem. A za tu dobu stále nemá vlastní byt. Bydlí ve čtyřpokojovém družstevním bytě v Rožnově pod Radhoštěm, za nějž platí měsíční nájem 13 tisíc korun. Vyplacen bude až letos. Jezdí Škodou Fabia a na účtu má "několik set tisíc korun". "Nemyslím si, že by na něho mohl vyplout nějaký skandál," říká k volbě nového lídra jeho stranická kolegyně Miroslava Němcová.

Jeho oficiální majetkové přiznání je nudným čtením, naštěstí ale nezabere víc než pár desítek vteřin. Za dobu platnosti zákona o střetu zájmů musel Petr Nečas vyplňovat majetkový dotazník hned čtyřikrát. Jako poslanec a jako ministr Topolánkových vlád. A vždy odevzdal pět prázdných papírů. Pokaždé mu stačilo u všech otázek zatrhnout slovo Ne. Nekoupil žádnou nemovitost, nezadlužil se, neinvestoval do cenných papírů, nepodnikal, nebyl funkcionářem v žádné státní firmě.

Nemajetnost potvrzuje ostatně i katastrální úřad. "Na osobu Petr Nečas nejsou evidována vlastnická ani jiná věcná práva," konstatuje výpis.

Jak uvedl v dotazníku HN, jeho čistý měsíční příjem činí 91 tisíc korun (započítává do něj ovšem i náhrady, které by měl využívat pouze při práci poslance). Suma sumárum, Nečas, i když živí čtyři děti a manželku, která podle jeho slov studuje vysokou školu a je v domácnosti, dokáže vše pokrýt z legálních příjmů.

Kalkul s nálepkou Pan Chudý vychází, ale hodí se i přezdívka Pan Průhledný? Ne tak docela. Když HN žádaly, aby upřesnil stav svého konta, opakoval jen: "Řádově několik set tisíc korun." Je to tedy 100 tisíc, anebo 900 tisíc? S jistotou nelze tvrdit ani jedno.

Náhrady čerpá nadoraz 

I Nečas dokáže beze zbytku vytěžit studnici poslaneckých přídavků. Když loni 8. května pozbyl titulu ministra, okamžitě si nechal vyplatit květnové cestovné zkrácené o osm dní, kdy ještě mohl využívat ministerskou limuzínu. "Byla čerpána poměrná část, tedy 25 354 korun," potvrdil Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny. Také výpis ostatních náhrad, jejž mají HN k dispozici, dokládá, že na sobě nešetří. Vždy čerpal maximum možného, snad jen s výjimkou sumy, kterou může honorovat poradce.

Loni z celkové stosedmdesátitisícové částky "ušetřil" osm tisíc korun. Komu a za co platil, to ovšem i navzdory naléhání neprozradil. "Hradím náklady spojené s činností kanceláře v Praze a ve Vsetíně, využívám je také na správu internetových stránek a podobně," odpověděl.