Editor knihy Ivan Adamovič se české sci-fi v literatuře i umění věnuje dlouhodobě. V polovině 90. let vydal Slovník české literární fantastiky a science fiction.

Příští týden začne v Brně výstava Planeta Eden, jíž je spoluautorem a která se věnuje uměleckému ztvárnění představ o budoucnosti v Československu ve 40. až 70. letech.

Kniha od nakladatelství Albatros je výsledkem mnohaletého bádání, editor pátral zejména v archivech Památníku národního písemnictví.

Napsal i medailony všech autorů, včetně těch dnes již zapomenutých.

"Vzdor velkému tlaku kultury paměť přetrvala a díky mnoha soukromým badatelům neupadli mnozí autoři 19. i 20. století v zapomnění," řekl Pavel Janáček z Ústavu pro českou literaturu AV, který se mimo jiné zabývá českou populární literaturou.

Již od konce 19. století si čeští spisovatelé kladli otázky o podobě budoucnosti. V textech v nové čítance se tedy řeší například to, zda bude životní tempo za 50 let takové, že lidé budou umírat mladí a noviny budou vycházet několikrát denně.

Nebo zda pokročí boj za práva zvířat natolik, že člověk zakrní a zvířecí svět zaujme jeho místo nebo jestli budou ideály francouzských revolucionářů volnost, rovnost, bratrství dovedeny k rovnostářské totalitní společnosti, kde se individualismus trestá smrtí.

Mezi náměty jsou i cesta časem do budoucnosti ovládané komunisty, nejničivější válka, v níž se vraždí myšlenkou, létající listonoši, vědec infikovaný sérem z divokého prasete, nelítostný soud Měsíčanů nad Pozemšťany kvůli pozemské masité stravě. Poslední zmíněný se odehrává v románu J. M. Trosky (1881 až 1961) z roku 1947, podle něhož je celá kniha pojmenovaná.

Pokračování příště?

Píše v něm o prvním letu lidské posádky na Měsíc. Posádka se tam setká s civilizací vyspělých Měsíčanů. Když ale hostitelé zjistí, že se na Zemi ještě konzumuje maso, jsou cestovatelé posláni s hanbou zpátky na Zemi.

V antologii jsou texty známých českých spisovatelů, mezi nimiž jsou Eduard Bass, Jan Neruda, Svatopluk Čech, František Langer, Emil Vachek, Jan Weiss a Karel Čapek. Společně představují reprezentativní výbor české sci-fi povídky od jejích počátků do roku 1948. Všem je společný princip fantastiky, který provází literaturu různých vrstev i různých kvalit, uvedl Janáček.

Adamovič by rád vydal pokračování antologie, do kterého by chtěl shromáždit českou sci-fi od 50. do 70. či 80. let.