Problém hledání nového ředitele Státní opery Praha (SOP) a jejího spravování se opět odkládá. Ministerstvo kultury kvůli změně programu ministra Václava Riedlbaucha zrušilo avizovanou páteční tiskovou konferenci, na které mělo oznámit další směřování druhé pražské operní scény. Včera dopoledne ředitel SOP Jaroslav Vocelka sešel s ministrem Riedlbauchem.

"Situace je stále nejistá, zatím nic nevím, příští týden se má o všem rozhodnout," řekl po schůzce Vocelka.

Vocelka měl již ve své funkci končit na konci loňského roku, má ale prodlouženou smlouvu do 30. června 2010. S dalším působením v SOP nepočítá. Loni v únoru se uskutečnilo výběrové řízení na post šéfa SOP. Pád vlády však přinesl změnu na postu ministra a celá záležitost byla odsunuta do pozadí.

"Můj nástupce to bude mít složité, nezávidím mu. Je nutné, aby vzhledem k situaci přišel manažer, ne umělec," uvedl před časem ředitel SOP.

Státní opera Praha se stále nedočkala konkrétních kroků pražského magistrátu, který ústy primátora Pavla Béma slíbil, že společně s ministerstvem kultury předloží společný projekt spravování SOP. Radní Milan Richter (ODS) uvedl, že on převzetí podporuje, ale že někteří zastupitelé s ním nesouhlasí. Proti se staví například opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD), kterému se nelíbí výše závazku. Obává se, že povinnosti města budou ještě růst a že Praha nyní není schopna najít potřebné peníze. Náklady Poche považuje za příliš vysoké.

SOP dosud hospodařila s rozpočtem zhruba 260 milionů korun. Od ministerstva na loňský rok dostala asi 142 milionů korun, příjmy z vlastní činnosti činí přes 116 milionů korun. Letos dostal operní dům od MK 139 milionů korun. Podle Vocelky by bylo potřeba na sezonu získat příspěvek alespoň 150 milionů korun.

Státní příspěvková organizace SOP má fungovat jako umělecká konkurence Národního divadla. Finanční problémy opery, která občas musí čelit kritice za úroveň svého repertoáru, se projevily i v plánech na letošní rok. V plánu byly jen tři premiéry, jedna baletní a dvě operní. Poslední premiérou právě probíhající sezony SOP bude 20. května opera Richarda Wagnera Tristan a Isolda.

Související