Budoucí maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek poprvé zveřejnil některá jména připravovaného vládního kabinetu. Nastávající ministři se sejdou v pondělí, aby projednali první kroky nové vlády, uvedl podle agentury MTI Orbán na tiskové konferenci. Fidesz drtivě vyhrál nedávné parlamentní volby a získal ústavní dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

Orbán plánuje přestavět strukturu ministerstev a některá chce sloučit do velkých resortů. Restrukturalizace podle něj neovlivní práci veřejné správy. Dodal také, že očekává od své vlády "důkladnější, rychlejší a výkonnější" činnost a že plánuje změny v komunikaci s médii a veřejností.

Na tiskové konferenci Orbán prohlásil, že chce provést ústavní změnu, která by přiřkla vicepremiérovi díl výkonné moci. Vicepremiérem a ministrem veřejné správy a spravedlnosti se podle Orbána má stát Tibor Navracsics, profesí soudce.

Kancelář předsedy vlády povede Mihály Varga. Post mluvčího premiéra má zastávat Péter Szijjártó, který se doposud staral o komunikaci Fideszu s médii.

Orbán již dříve uvedl, že chce zcela změnit dosavadní politický a ekonomický systém v zemi, obnovit zákonnost a pořádek. V narážce na obavy opozice, že s ústavní většinou může změnit základní zákon země, však zdůraznil, že od něj nelze očekávat žádné ukvapené změny ústavy.

Maďarský prezident László Sólyom ve středu Orbána oficiálně pověřil, aby sestavil a vedl novou vládu. Orbán premiérský úřad zastával v letech 1998 až 2002.

Mezi hlavní úkoly nové vlády patří zastavení rostoucí nezaměstnanosti a vyřešení špatného stavu státních financí. Zemi trápí vysoké zahraniční dluhy.

Související