Řecko přistoupí na výrazné snížení platů a zavede další rázná opatření, aby si Atény mohly v současné dluhové krizi zajistit pomoc eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Řekl to ve čtvrtek generální tajemník odborové organizace ADEDY Ilias Iliopulos. Tím zřejmě bude splněna jedna ze základních podmínek, které až dosud stály uvolnění pomoci v cestě.

"Uvědomili jsme si, že stojíme před hotovou věcí," řekl podle agentury Reuters Iliopulos. Přiznal tak, že odbory prakticky nemají jinou možnost, než souhlasit s požadavkem vlády. Odborový předák ale varoval, že zavedení tak drastických opatření se velmi nepříznivě dotkne všech lidí a je téměř jisté, že přijdou další protesty.

Premiér Jorgos Papandreu ve čtvrtek s odboráři jednal o podmínkách pomoci, kterou chce Řecko čerpat od Evropské unie a MMF. Uvolnění pomoci ale vázne právě na tom, že Řecko zatím jasně neřeklo, jaké další ústupky přijme. Podle některých zdrojů v Aténách a Bruselu by však pomoc měla být uvolněna v řádu dnů a bude tříletá. Jasné však zatím není to hlavní, tedy jak velká pomoc bude.

Papandreu odborářům podle agentury Reuters řekl, že tým EU a MMF vyžaduje mimo jiné zrušení vánočních a velikonočních odměn, které dohromady odpovídají dvěma měsíčním platům. Dále žádá zvýšení sazby daně z přidané hodnoty a další kroky. Cílem je prý dosáhnout toho, aby Řecko už v letošním a příštím roce snížilo rozpočtový deficit o deset procent hrubého domácího produktu.

"Oni chtějí, aby Řecko v roce 2010 a 2011 snížilo deficit o deset procentních bodů, aby se Řecko už ve třetím roce (dohodnutého záchranného) programu mohlo vrátit na trhy a půjčovat si tam," řekl jeden z odborových předáků, který si ale nepřál být jmenován.

Ekonomové už dříve několikrát upozorňovali, že pokud by Řecko stále mělo původní měnu drachmu, mohlo by krizi řešit devalvací. Ta by ale podle některých odborníků za současné situace musela činit alespoň 40 procent. S eurem něco takového není možné, proto se jako alternativní řešení nabízí právě výrazné snížení platů.