Vysoké ceny mobilního internetu drží operátoři záměrně, aby objem přenášených dat nepřekročil kapacitu sítí. Tvrdí to Roland Mahler, šéf T-Mobilu. "Potřebujeme technologie, kde budou náklady na přenesení jednoho bytu o mnoho nižší. Pak poklesnou ceny," řekl odcházející manažer na včerejším setkání NetClub a dodal, že příjmy z datových a obsahových služeb v současnosti tvoří maximálně šest procent výnosů T-Mobilu. Do pěti let by ale mělo být už kolem dvaceti procent.

Poptávka po mobilních datech totiž podle Mahlera roste v posledních letech exponenciálně. I proto ale operátor dál rozšiřuje pokrytí sítí třetí generace, ale i pevného připojení ADSL, kde chce do tří let získat pětinový podíl.

T-Mobile loni na podzim získal maloobchodní část Českých Radiokomunikací, která zahrnuje přes sto tisíc uživatelů především služby ADSL a stal se tak rázem jeho největším alternativním poskytovatelem. Dominantní Telefónica O2 připojovala na konci roku přes 677 zákazníků.

Ceny nejsou vysoké

Tuzemský trh je podle Mahlera jiný než ten německý, s nímž má zkušenosti z dřívějšího působení. "V Česku je mnohem větší podíl SMS oproti hlasu než v Německu," řekl Mahler. Podle něj není pravda, že by v tuzemsku bylo volání dražší než v Evropě, za což jsou tuzemští operátoři často kritizováni. "Neakceptuju názor, že v Česku jsou mobilní služby dražší než jinde v Evropě. Dosud jsme nenašli spolehlivou cestu, jak tarify mezi státy porovnávat." dodal Mahler.

Ceny by i tak mohla snížit konkurence v podobě virtuálních operátorů. Ty ale tuzemští operátoři do svých sítí pustit nemusí, protože zákon nedává Českému telekomunikačnímu úřadu dostatečné páky k tomu, aby je k otevření přinutil.

"Pro virtuální operátory tu prostor existuje, ale musí tu být oboustranně výhodná situace. Nevidím důvod, proč bychom měli teď někomu dávat část našeho byznysu jen tak," komentuje Mahler stav kolem nástupu možné konkurence.

Po volbách ale možná přijde změna, protože sociální demokracie chce přitvrdit zákon o elektronických komunikacích a podle stínového ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana chce změnou legislativy podpořit příchod virtuálních operátorů i vypsání tendru na klasického čtvrtého operátora.

Navíc zároveň hodlá vytvořit nový regulační a cenový úřad, který by měl převzít od ČTÚ pravomoci kontroly cen za volání a internet.

"Pro nás je důležité, aby regulátor fungoval, jak má, a je celkem jedno, pod jakým názvem bude vystupovat. Předvolební návrhy, ale zásadně nekomentujeme," říká Mahler.

Budoucnost ve hvězdách

Mahler však už v současné době spíš spřádá plány na budoucnost. Na konci roku by měl šéfovské křeslo T-Mobilu v pražských Roztylech po deseti letech opustit.

"Zatím nebylo rozhodnuto o tom, kdo mě vystřídá. Myslím si ale, že je čas, aby do vedení mohli více zasáhnout čeští manažeři. Ti jsou vysoce výkonní a není tu žádný důvod, proč je nevybrat. Ale je to na akcionářích, to já nejsem," říká o své budoucnosti milovník koní Mahler.

Zároveň dodává, že bude i nadále pomáhat T-Mobilu a Deutsche Telekomu jako strategický poradce. "Přece jen po deseti letech už je na čase udělat změnu a uvidíme," dodává manažer, který svou českou štaci považuje za nejlepší část své profesní kariéry.


T-Mobile v číslech

5,464 milionu zákazníků ulovil T-Mobile během svého působení. Rolandovi Mahlerovi se povedlo předběhnout O2 a stát se jedničkou na místním trhu.

16,2 miliardy korun hrubého zisku při 31,5 miliardových tržbách vygeneroval T-Mobile během loňského, krizového roku. Konkurenční O2 zaznamenalo čistý zisk 11,67 miliardy korun.

4 - 6 % výnosů dnes tvoří podle Mahlera datové a obsahové služby. I tak ale o mobilní internet stále roste zájem a operátor i proto buduje síť třetí generace.

Související