Manažeři banky Goldman Sachs v čele s jejím šéfem Lloydem Blankfeinem strávili v noci na včerejšek evropského času v americkém Kongresu perných deset hodin. Všichni trvali na tom, že se banka žádného podvodu nedopustila. Americké zákonodárce ale o tom, že nepodvedli své investory, nepřesvědčili.

Výslech bývalých a současných vrcholových manažerů Goldman Sachs bance nicméně nijak neuškodil. Alespoň podle tržní ceny banky, která se během včerejšího obchodování na burze zvýšila o 54,1 milionu dolarů (zhruba miliardu korun).

"Obě strany dostaly, co chtěly. Senát pravděpodobně udělal to, co považoval za nutné, tedy pozval si lidi z Goldmana a ztrapnil je. Goldman zase chtěl ukázat, že se nedopustil podvodu ani nezákonného jednání. A pravděpodobně se mu to povedlo," uvedl profesor Kalifornské univerzity Robert Hillman.

Šéf Goldman Sachs před americkými zákonodárci zopakoval svůj postoj, že se banka nedopustila ničeho nekalého. "Nejsme tak chytří," odpověděl na otázku, zda banka věděla o propasti, do níž se řítí hypoteční trh. Investoři byli podle něj natolik zkušení, aby si cenné papíry dokázali ohodnotit sami. Banka jim prý jenom poskytla riziko, o něž sami stáli. Krátce po slyšení Blankfein televizní stanici ABC řekl, že hodlá i nadále zůstat ve své funkci.

Žalobu na Goldman Sachs podala 12. dubna americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Ta banku viní z toho, že v roce 2007, tedy krátce před vypuknutím hypoteční krize, podvedla investory, protože jim zatajila důležité informace. Banka nechala klienty investovat do balíčků cenných papírů CDO, jejichž cena se odvíjela od amerického trhu rizikových hypoték. Přitom údajně již věděla, že hodnota hypoték a dluhopisů bude klesat, a na tento pokles sama spekulovala.

Deník Businessweek po slyšení uvedl, že by banka s tvrzením, že se vědomě nedopustila podvodu, mohla u soudu obstát.


OBVINĚNÍ ODMÍTÁ
Jediné, co šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein uznal, je, že banka nese část odpovědnosti za finanční krizi.
FOTO: REUTERS