Katolická církev má ve zvyku se k volbám vyjadřovat

Rada Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) se zabývá dodržováním lidských práv, mimo jiné se v minulosti vyjadřovala k zadlužení domácností či postoji vlády k vietnamské komunitě v Česku. Ani stanoviska katolické církve k volbám nejsou nová - už třeba před volbami v letech 2002 a 2006 se obrátila na voliče, aby jim naznačila, koho volit, aniž přitom jmenovitě doporučila konkrétní stranu.

Také před loňskými volbami do Evropského parlamentu vyzval tehdejší pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk občany, aby nevolili politiky, kteří rozbili koaliční vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vymezil se tak mimo jiné proti ČSSD a KSČM.

ČSSD označila Vlkův vstup do předvolební kampaně za "nešťastný, bezprecedentní v novodobé historii České republiky a neslučující se s posláním církví" a šéf strany Jiří Paroubek sdělil, Vlkova slova jsou motivována majetkovými zájmy katolické církve. ČSSD kritizovala Vlka za jeho předvolební postoje například i v roce 1998.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyslovil politování nad doporučením biskupské konference volit menší strany. Napsal kvůli tomu pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi.

Paroubek také vyzval biskupy k tomu, aby se před volbami vyslovili k restitucím církevního majetku, jak je připravila koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a SZ pod vedením Mirka Topolánka a ministra financí Miroslava Kalouska.

Rada Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) při České biskupské konferenci (ČBK) v úterý nepřímo vyzvala voliče, aby se při rozhodování v květnových sněmovních volbách zaměřili na programy malých a jiných stran spíše než na sliby ČSSD a ODS.

"Dá se předpokládat, že víc než jindy bude pozornost voličů zaměřena na menší politické strany. Pozorný volič možná nalezne odpovědnou dlouhodobou vizi i v programu jiných stran," píše se v dokumentu, který rada zveřejnila na webu ČBK.

Katolíky trápí zadlužování

Dokument, který v úterý rada zveřejnila, se o žádné straně výslovně nezmiňuje. Kritizuje ale návrhy ČSSD a ODS na to jak řešit zadlužování státu. Rada k postojům odborníků obou stran uvedla, že podceňují voliče a jsou podbízivé. "Neúnosné tempo zadlužování" přitom dokument označuje za hlavní téma voleb.

"Toto téma je zároveň symbolem, nakolik političtí představitelé jednají s ohledem na budoucnost, či naopak líbivými sliby a neochotou řešit nepopulární záležitosti zadlužují generaci našich dětí," píše se v něm.

Pokud církev nechce zadlužovat stát, jak uvedla, měla by odmítnout staré pojetí církevního majetku připravené koaliční vládou, tvrdí šéf ČSSD. Pokud katolická církev na jedné straně prosazuje církevní restituce a odůvodňuje je odlukou církve od státu, a na straně druhé se stává aktérem probíhající volební kampaně a sděluje voličům, koho mají či nemají volit, pak takové chování katolické církve budí oprávněné rozpaky," napsal Paroubek Dukovi.

Poznamenal také, že pokud konference bojuje proti státnímu dluhu, pak ČSSD zásadně vystoupila proti zadlužování budoucích generací, když byla proti modelu restitucí, jak s ním přišel Topolánek.

Jde o výzvu jednoho biskupa?

Všechny strany kandidující ve sněmovních volbách by podle šéfa ČSSD měly svůj postoj k restitucím sdělit voličům. "Jasně by ho měla sdělit i Česká biskupská konference, neboť svým vstupem do volební kampaně tuto otázku nastolila a převzala na sebe i velkou míru odpovědnosti za tento bezprecedentní krok," uvedl Paroubek.

"Podle průzkumů čeští voliči stále cítí, že strany zvládají maximálně běžný provoz, nevědí, kam vlastně směřujeme, ani nedokážou ukázat realistický směr. Je nejvyšší čas, aby politici vzali na vědomí, že bezostyšnou hrou o moc snižují důvěru obyvatel ve smysl voleb. Nás voliče zajímá delší horizont než čtyři roky a hlavně to, aby zastupitelská demokracie byla s to řešit vážné výzvy současné doby," zdůrazňuje dokument k volbám, jež se uskuteční 28. a 29. května.

Podle arcibiskupa Jana Graubnera je stanovisko vykládáno nepřesně a stojí za ním pouze jeden biskup. Pod dokumentem je podepsaný biskup a předseda rady Iustitia et pax při ČBK Václav Malý. Graubner se od prohlášení distancoval.

Občanští demokraté a lidovci reakci šéfa sociálních demokratů na dopis odsoudili. "Reakci předsedy ČSSD Jiřího Paroubka odmítám jako hysterickou a ve své podstatě nedemokratickou. Navíc zopakoval celou řadu prokazatelných nesmyslů a lží," reagoval předseda ODS Petr Nečas.

ODS je pro vyrovnání, ale za jiných podmínek

Šéf lidovců Cyril Svoboda uvedl, že Paroubek chybně interpretovaného dopisu populisticky zneužil. Svoboda zdůraznil, že dopis Malého je chybně interpretován jako stanovisko celé České biskupské konference. Nemá podporu všech biskupů, zdůraznil šéf lidovců.

Za zcela nepřijatelné explicitní zasahování jednoho biskupa do předvolební kampaně označil Malého dopis vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek. Malého zařadil do škatulky sympatizantů politiky exprezidenta Václava Havla, který před volbami podpořil Stranu zelených.

"Pan biskup Malý si plete církev s politickou stranou. Připomíná mi to obdobně skandální pokusy kněze Halíka brutálně ovlivnit prezidentskou volbu," řekl Hájek serveru Parlamentnilisty.cz. Připomněl tak podporu, kterou prezidentskému kandidátovi zelených Janu Švejnarovi vyslovila Česká křesťanská akademie Tomáše Halíka.

Občanští demokraté chtějí po volbách dotáhnout majetkové vyrovnání s církvemi. Vycházet by podle nich mělo z návrhu, který připravila Topolánkova vláda, změnit by se ale měl způsob vyplácení finanční náhrady, tak aby se snížila celková částka, kterou stát církvím zaplatí, řekl místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Návrh Topolánkova kabinetu, který je od jara 2008 v Poslanecké sněmovně stále v prvním čtení, počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by se za 60 let vyšplhala přibližně na 270 miliard korun.