Profil kandidátů

Jiří Dienstbier ml.

Narozen: 1969
Vzdělání: Právnická fakulta University Karlovy
Zkušenosti: zapojen do studentského hnutí v roce 1989,
v roce 1990 zvolen poslancem Sněmovny lidu

Michal Kucián

Narozen: 1971
Vzdělání: úplné střední s maturitou
Zkušenosti: čtyři volební období člen zastupitelstva MČ Praha 3,
v letech 2002-2003 zástupcem starosty

Příznivce Bohemians 1905 teď trápí, kde bude jejich tým hrát, pokud jej majitel donutí odejít z vršovického Ďolíčku. Místopředseda Družstva fanoušků Bohemians (a jeden ze strůjců záchrany klubu) Jiří Dienstbier ml. proto napsal dopis na vedení Viktorie Žižkov, zda by Klokani nemohli případně hostovat u nich. Prý beze všeho, odpověděl mu viceprezident Žižkovských Michal Kucián.

Ty dva nespojoval v tu chvíli jen fotbal, ale i politický zájem na řešení problému - oba jsou totiž kandidáty pražské ČSSD na poslance. První je na devátém místě, druhý na sedmém.

"Samozřejmě, že se popichujeme, čí klub je lepší," směje se čtyřicetiletý syn bývalého federálního ministra zahraničí. Přesto, zatímco fotbal je spojuje, politická kariéra probíhala u každého jinak.

Práce u Čalfy

Dienstbier seděl dva roky jako poslanec ve Federálním shromáždění za studentské hnutí. Pak ale dal přednost škole a postupně si dodělal práva v Praze.

Když v roce 1996 začal hledat práci, kontakty z "revoluční politiky" se mu ale hodily: "Znal jsem osobně Mariána Čalfu, tak jsem mu zavolal, zda by pro mě něco neměl." Dnes je v prominentní advokátní kanceláři bývalého československého premiéra partnerem.

Politice se celou dobu věnoval jen na půl plynu - v roce 2003 se o něm krátce hovořilo jako o možném ministru spravedlnosti, na Praze 2 je předsedou kontrolního výboru v zastupitelstvu a místopředsedou tamních sociálních demokratů. "Pokud bych byl poslancem, musel bych omezit svou advokátní praxi. Politice se teď věnuji jen pár hodin týdně," vysvětluje Dienstbier.

Šance, že by se na Malou Stranu dostal z devátého místa, jsou spíše hypotetické. I po letošním květnu tak jeho zřejmě největším zásekem uvnitř ČSSD zůstane, že v roce 2000 jakožto předseda Mladých sociálních demokratů vyzval Miloše Zemana, aby z čela partaje odešel. Strana tehdy totiž výrazně prohrála v krajských volbách.

Se Zemanem už ne

Právě s Milošem Zemanem je úzce spjato i jméno Michala Kuciána. "Já jsem ten, který vedle něj seděl při volbě prezidenta," přiznává muž, který má ze sedmého místa kandidátky lepší šance na vstup do parlamentu než Dienstbier.

V roce 2003 Kucián totiž pomáhal Zemanovi v boji o Pražský hrad. Mimo jiné to byl on, kdo "důchodce z Vysočiny" potají odvezl autem, když nezískal dostatek hlasů.

Znali se velmi dobře: Kucián pro Lidový dům začal pracovat, jakmile se Zeman v roce 1993 stal předsedou ČSSD. Když o sedm let později Zeman přenechal "žezlo" Vladimíru Špidlovi, poroučel se i nynější viceprezident Viktorky, tehdy šéf tiskového oddělení socialistů.

Komunální politice se ale věnovat nepřestal od čtyřiadevadesátého, kdy se dostal do žižkovského zastupitelstva. Na podzim 2002 to dokonce dotáhl na místostarostu, v křesle se ale udržel jen rok. Vysvětlení, proč musel skončit, se různí: on tvrdí, že důvodem byly rozepře s koaliční ODS. Jiní namítají, že se pokusil udělat "puč", aby se stal starostou a měl pak lepší pozici pro soupeření o funkci předsedy ČSSD v Praze. Tu tehdy mimochodem zastávala velká kritička Miloše Zemana, ex-ministryně školství Petra Buzková.
Před pár lety byli blízcí spolupracovníci, jaký mají se Zemanem vztah dnes, kdy proti sociálním demokratům jde Strana práv občanů? "On se dostal do vleku některých lidí, kteří mají komplex z toho, že přišli o moc," vysvětluje Kucián. A dodává: "Za ně bych nekandidoval. Oni to vědí, tak mě to ani nenabídli. Já jsem se s ním už docela dlouho neviděl."

Jiří Dienstbier ml.

Jiří Dienstbier ml.



Michal Kocián


Michal Kucián