Tři čtvrtiny firem získaly loni čerstvou zkušenost s hackerskými útoky. Podle aktuální studie Internet Security Threat Report bezpečnostní společnosti Symantec internetoví piráti už rozšířili svou pozornost z velkých korporací i na menší firmy.

Studie společnosti uvádí, že útočníci za pomoci množství osobních údajů, které jsou volně k dispozici na webech sociálních sítí, stupňují s využitím technik sociálního inženýrství útoky na klíčové osoby ve vybraných společnostech. "Metody útočníků se vyvinuly z jednoduchých podvodů do velice důmyslných špionážních kampaní namířených na některé největší světové korporace a vládní subjekty," uvedl viceprezident Symanteku Stephen Trilling.

Nejčastější formou počítačové kriminality jsou útoky z webových stránek. Útočníci lákají uživatele na nebezpečné weby, z nichž pak infikují počítač škodlivým programem. V roce 2009 i kvůli tomu například vzrostl počet webových útoků zaměřených na prohlížeče souborů PDF, které tvořily 49 procent napadení proti 11 procentům v roce 2008.

Nejvíce útoků v současné době pochází ze Spojených států, Číny a Brazílie.

Podle bezpečnostních expertů se z internetového zločinu stala reálná ekonomika. Existují zde oborové specializace a samozřejmě i nabídka a poptávka. Nejprodávanějším artiklem na černém trhu jsou detaily kreditních karet, bankovních účtů a e-mailových účtů.

Napomáhá tomu i rozvoj černého trhu, na němž lze už podle Jakuba Jiříčka z české pobočky Symanteku jednoduše pořídit sady pirátských zbraní. Například sadu nástrojů jednoho z nejnebezpečnějších virů současnosti Zeus lze zakoupit za pouhých 700 amerických dolarů (zhruba 13 000 korun). Zeus pak dokáže efektivně vykrádat napadené počítače. Jen během loňského roku vytvořil Zeus síť čtyř milionů nakažených počítačů. I kvůli tomu vzrostl loni počet škodlivých kódů na internetu o plných sto procent na 240 milionů.

"Není se čemu divit - krize připravila o práci mnoho kvalitních IT specialistů, kteří samozřejmě velmi dobře znají bankovní systémy. Problém ale vzniká v případě, že mají hypotéky, které musí splácet. Často tak přejdou pracovat pro temnou stranu," říká bezpečnostní expert společnosti Cisco Petr Růžička.

Nejčastějším nosičem virů je ale spam. Jeho podíl tvořil loni 88 procent veškeré odesílané pošty. Ze 107 miliard nevyžádaných zpráv distribuovaných v průměru každý den na celém světě pocházelo 85 procent z robotických sítí. Největších deset sítí nyní ovládá nejméně pět milionů napadených počítačů. Letos by tak podle odhadů technologické společnosti Cisco měl globálně vzrůst počet spamů až o 40 procent.

Množství nevyžádané pošty roste i přesto, že USA i země EU začaly proti počítačům rozesílajícím spamy účinně bojovat a vypínat je. Nahrazují je totiž rozvojové země.

Letos si ale pravděpodobně nejvíce "užijí" v bezpečnostních odděleních Facebooku a dalších sociálních sítí. Ty jsou totiž pro piráty zajímavé především kvůli množství zpeněžitelných osobních dat a stále rostoucímu počtu uživatelů. Například počet uživatelů sítě Facebook se loni ztrojnásobil na 350 milionů a v současné době atakuje hranici půl miliardy lidí. V Česku se počet uživatelů Facebooku za půl roku zdvojnásobil na současné dva miliony.

Související