Ceny domů a bytů ve Spojených státech se v únoru poprvé od prosince roku 2006 meziročně zvýšily. Podle analytiků je však zatím příliš brzy na tvrzení, že trh s bydlením oživuje. Index Standard & Poor's/Case-Shiller, který sleduje ceny realit ve 20 metropolitních oblastech USA, včera ukázal, že ceny podle sezonně neupravených údajů meziročně stouply o 0,6 procenta, snížily se však v 11 z 20 sledovaných oblastí.

Výsledky však zaostaly za odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří očekávali zvýšení cen až o 1,2 %. Na své dno se ceny realit propadly loni v květnu, od té doby již stouply o tři procenta. Oproti svému vrcholu z května 2006 jsou ale stále nižší o 30 procent.

Nejvyšší meziročně propad - téměř o 15 procent - zaznamenala oblast Las Vegas. Naopak nejvíce - zhruba o 12 procent - stouply ceny nemovitostí v San Franciscu. "Údaje poukazují na riziko, že by ceny domů mohly dále klesat, než se jim podaří dostat se na úroveň trvalých zisků," uvedl šéf výboru S&P sestavujícího index David Blitzer.

Související