Jiří Dolejš

lídr pražské kandidátky

Vlídnější tvář komunistické strany. Má pověst liberála v rudých marxistických řadách, ve skutečnosti ale jde o řádně kovaného komunistického ekonoma. Proslul jako jeden z aktérů testu deníku Mf Dnes: kývnul na to, že za milion pro stranu pomůže protlačit sněmovnou loterijní zákon. Přišel kvůli tomu o post místopředsedy strany. Pozici jedničky pražské kandidátky ale udržel.

Kateřina Konečná

lídr moravskoslezské kandidátky

Jedna z nejznámějších tváří komunistů. Ovšem nikoli pro své názory, ale hlavně proto, že jde o mladou, vysokoškolsky vzdělanou ženu. Což je pro KSČM dobrá reklama. Konečná přitom pochází z "kádrově prověřené" rodiny - její otec, nynější radní Moravskoslezského kraje, pracoval před rokem 1989 jako tajemník pro zemědělství na OV KSČ v Novém Jičíně.

Miroslav Grebeníček

"dvojka" jihomoravské kandidátky

Dlouholetý šéf KSČM, předsedou byl od června 1993 do října 2005. Zastánce tvrdého neostalinistického křídla. Když odešel a nahradil ho Filip, komunisté se rázem stali pro ČSSD přijatelným partnerem.

Jeho otec Alois mučil a týral v padesátých letech politické vězně v Uherském Hradišti, po revoluci za to nikdy nebyl odsouzen, protože se vyhýbal slyšením u soudu.

Marta Semelová

"dvojka" pražské kandidátky

Do sněmovny se snažila dostat už před čtyřmi lety, ale tehdy neuspěla. Letos má postup do parlamentu jistý, je na druhém místě. Přesto jde už nyní o známé jméno. V roce 2006 vyšlo najevo, že ve svých hodinách na pražské základní škole učí děti zvláštní věci: třeba že Milada Horáková údajně nebyla obětí komunistické represe. Bojuje za to, aby žákům nepřednášeli lidé z Konfederace politických vězňů.


KSČM

Komunisté trpělivě čekají, kdy dostanou podíl na moci, kdy udělají pořádný obchod. A letos jsou blízko, ruku jim nabízí sociální demokraté. KSČM se přitom nikdy neodpoutala od své předchůdkyně, předrevoluční "státostrany".

- Třetí největší parlamentní strana je zároveň nejpočetnější českou partají: má asi sedmdesát tisíc členů, v drtivé většině jde o starší lidi, členy předrevoluční KSČ.

- KSČM se nikdy nedistancovala od role komunistické strany před rokem 1989. Předchozí předseda Miroslav Grebeníček, syn nechvalně proslulého vyšetřovatele StB, se dokonce netajil sympatiemi ke stalinismu.

- Nynější šéf Vojtěch Filip vede KSČM od roku 2005. Na rozdíl od svého předchůdce Grebeníčka, zapřísáhlého komunistického ideologa, je Filip typem pragmatického politického obchodníka.

- Na komunistickou stranu je napojený Komunistický svaz mládeže. Radikální uskupení, které ve svých stanovách volalo po násilném svržení režimu.

- Komunisté dlouho neměli přístup k moci, pomohl jim až Jiří Paroubek. Otevřeně hovoří o tom, že by rád vytvořil menšinovou vládu podpořenou KSČM. ČSSDs nimi řídí některé kraje.

- KSČM má rozsáhlý nemovitý majetek, patří jí desítky domů po republice, jen v Praze vlastní mnohasetmilionové sídlo.