Lenka Andrýsová (25)

lídr olomoucké kandidátky

Patří mezi nové tváře Věcí veřejných. Vystudovala mezinárodní politiku a diplomacii na Vysoké škole ekonomické v Praze. Má za sebou stáž v Senátu České republiky u bývalého senátora Martina Mejstříka. Jako povolání uvádí konzultantství. Během studia na VŠE přispívala do vysílání Českého rozhlasu. Ve Věcech veřejných se zabývá hlavně protikorupční a zemědělskou politikou.

Kateřina Klasnová (33)

lídr středočeské kandidátky

Pracuje jako šéfredaktorka stranického časopisu Pražan a je také místopředsedkyní Věcí veřejných. Navíc je také partnerkou podnikatele Víta Bárty, který stranu spoluovládá. Vystudovala religionistiku a dějiny náboženství na Univerzitě Karlově. Je členkou zastupitelstva Městské části Praha 1. V roce 2008 získala cenu Nadějná politička roku, kterou vyhlašuje sdružení Fórum 50 %.

Kristýna Kočí (25)

lídr na severní Moravě

Další nová tvář na kandidátkách politických stran. Vystudovala CEVRO institut, který spoluzakládal místopředseda Občanské demokratické strany- Ivan Langer. Kočí dál studuje politologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 2006 - 2008 získávala praxi nejprve jako odborná referentka v Parlamentním institutu a poté pracovala v kanceláři předsedy Poslanecké sněmovny. Do Věcí veřejných vstoupila loni.

Petr Skokan (46)

lídr v Libereckém kraji

Dlouholetý člen Občanské demokratické strany. Po sedmnácti letech přestoupil loni do Věcí veřejných. Bývalý liberecký hejtman a neúspěšný kandidát do Senátu se dlouho stavěl proti Mirku Topolánkovi. Odmítal ho dokonce oslovovat jako předsedu. V ODS se tím zastavil jeho kariérní postup. Původní profesí je stavař. Na webových stránkách o sobě píše, že byl nebo ve volném čase je také hercem, muzikantem, pilotem, cyklistou a atletem.


Věci veřejné

Dlouho pouze nevýznamná pražská strana vznikla v roce 2001. Loni získala do svého čela atraktivní tvář spisovatele a novináře Radka Johna a ohlásila kandidaturu do sněmovny. Podle průzkumů má šanci na zisk několika křesel.

- Věci veřejné tvrdí, že jsou otevřenou stranou, která nechává své členy a registrované příznivce rozhodovat v internetových referendech o různých částech programu a také o kandidátech. Internetové hlasování ale není těžké zmanipulovat..

- Podle řady neověřených informací za vznikem Věcí veřejných stojí někteří nespokojení členové ODS. Nejasná je role podnikatele Víta Bárty, který stranu sponzoruje a kandiduje za ni. Anonymní svědectví bývalých a současných členů hovoří o tom, že stranu ve skutečnosti řídí.

- Předsedou strany se stal spisovatel a novinář Radek John, který loni odešel z Novy poté, co se ukázalo, že pracuje pro firmu Ora Print, která získala například předraženou zakázku od VZP.

- VV slibují školné na vysokých školách, zachování zdravotnických poplatků a přímé volby starostů a prezidenta.

- Radek John oznámil, že pokud se Věci veřejné dostanou do sněmovny, nebudou polupracovat s komunisty, ale ani s ČSSD Jiřího Paroubka.

Související