Nezlevníme, vyhlašují mobilní operátoři. Český telekomunikační úřad jim sníží od července propojovací poplatky, které si musejí mezi sebou platit za volání do svých sítí. V cenách pro zákazníky se to však velmi pravděpodobně nepromítne.

Operátoři se shodují v tom, že propojovací poplatky jsou jen jednou z částí ceny. Jak je velká, ale nechtějí prozradit s odkazem na obchodní tajemství.

"Dopad snížení propojovacích poplatků na ceny je komplikovaný, odvíjí se od toho, jak často a do které sítě daný zákazník volá. Jiný dopad je v případě málo volajícího zákazníka s předplacenou kartou a jiný na firemní tarif," říká mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Vláda velké trojky

Navíc se operátoři stále odkazují na to, že ceny průběžně tlačí dolů fungující konkurence. Ta ale podle některých odborníků v Česku nefunguje úplně dokonale. "Konkurence hraje velkou roli a český trh vůbec konkurenční není. Operátoři mezi sebe nikoho nepustí. I proto se tu zatím neobjevili žádní oficiální virtuální operátoři, kteří by mohli konkurenci na mobilním trhu zvýšit," říká odborník na telekomunikace Jiří Peterka.

O virtuální operátorství je přitom u alternativních českých operátorů zájem. Dlouhodobě o ně usiluje GTS Novera, Mobilkom, který provozuje síť U:fon, ale podle spekulací v médiích už i skupina Petra Kellnera PPF. Všichni však narážejí na neochotu velké trojice Vodafone, T-Mobile a O2 pustit nového hráče do své sítě. "Nebráníme se tomu, ale ještě nikdo nepřišel s oboustranně výhodnou nabídkou," komentuje stav mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Virtuální operátoři jsou přitom běžným jevem v drtivé většině zemí. "Kupříkladu Švýcarsko jich má devět, Dánsko pět a i takové Bulharsko má čtyři, obvykle vždy k třem nebo čtyřem hlavním operátorům," říká odborník Jiří Hlavenka.

Regulátor i kvůli tomu bývá napadán z nečinnosti. Podle Evropské asociace telekomunikačních operátorů byl dokonce v roce 2008 označen za jednoho z nejhorších v celé EU. ČTÚ však podle Pavla Dvořáka v zásahu brání legislativa. "Postupujeme zcela striktně podle zákona, který nám neumožňuje operátorům nařídit, aby zájemce vpustili do svých sítí," tvrdí Dvořák. Dvořákův tým chce naopak vypsat licenci na čtvrtého operátora, jenž by měl konkurenci zvýšit.

Český trh je tak podle odborníků zatuhlý. "Je to i tím, většinu příjmů českých operátorů tvoří stále zisky z hlasu a textových zpráv. V zahraničí se už operátoři orientují především na data," tvrdí Jan Lodl ze serveru Mobil.cz.

Mateřským společnostem však české dcery každoročně snášejí zlatá vejce v podobě zisků převyšujících deset miliard korun.

Za vysokými cenami může ale stát i něco jiného. "Marže jsou sice vyšší, ale i tak jsou srovnatelné s ostatními operátory v Evropě. Důvodem by tak mohla být třeba strnulost českých zákazníků. Například nejmladší operátor U:fon má atraktivní ceny a nedá se říci, že by znamenal pro velké operátory většího nepřítele. Podobně ani banky, které bývají napadány kvůli vysokým poplatkům, nezaznamenaly větší pokles po nástupu ústavů, jako je mBank," komentuje to analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Regulace z Bruselu

Pokles cen na trhu, jenž má čtvrté nejdražší volání v zemích OECD, by mohl být žádoucí. Zatímco se průměrná měsíční útrata za mobil v Evropské unii pohybuje podle posledních dat kolem 16 eur, Češi zaplatí za balík 65 odchozích hovorů, padesáti textových zpráv a několika MMS-zpráv téměř o jedenáct eur více. Naopak například v Rakousku, kde je trh díky velkému počtu virtuálních operátorů značně konkurenční, vyjde stejný počet hovorů na pouhých 7,3 eura.

Situaci na českém trhu už proto řešila i Evropská komise, která upozorňovala ČTÚ na vysoké propojovací poplatky. Byly totiž druhé nejvyšší v Evropě. Proto je začal tuzemský regulátor loni snižovat a v červenci 2011 by se měly dostat na hranici 1,08 koruny za minutu. Bývalé komisařce pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové navíc loni vadilo, že ČTÚ nepočítal cenu za propojení ze skutečných nákladů, které operátoři s propojením mají.

Jen snížení propojovacích poplatků však nemusí nic vyřešit. "Nemyslím si, že by snížení propojovacích poplatků mělo okamžitý vliv na ceny volání, spíše se tím vytvoří pouze polštář pro konkurenční boj operátorů," vysvětluje šéfredaktor serveru Mobil.cz Jan Matura.

Jan Beránek
S přispěním Zuzany Luňákové


1,08 koruny za propojení

si od července příštího roku zaplatí operátoři mezi sebou za každou minutu hovoru z jedné sítě do druhé. Výše poplatku postupně klesá a v současné době je 1,96 koruny.

13,5 milionu aktivních mobilních čísel

funguje v Česku. Tuzemsko se tak pohybuje v přepočtu na sto obyvatel v úplné špičce Evropské unie. Propad pevných linek se mírně zpomalil a zůstal pod hranicí 2 milionů.

51,5 procenta hrubé marže

zaznamenal T-Mobile v loňském roce. Telefónica O2 se dostala na úroveň 45,3 procent. Operátoři jsou tak jedněmi z nejziskovějších firem v tuzemsku.

Související