Poblíž jordánského města Akaba ve čtvrtek vybuchly dvě rakety. Nikoho nezranily, ale způsobily hmotné škody a opět rozvířily neshody mezi blízkovýchodními státy. Není totiž jasné, kdo a odkud je vypálil.

Izraelská média s odvoláním na armádní zdroje uvádějí, že dvě kaťuše měly zasáhnout oblíbené letovisko Ejlat na území Izraele, které leží nedaleko Akaby. A že je vypálili členové militantních uskupení ze Sinajského poloostrova. To ale Egypt popírá.

Naproti tomu agentura Reuters odvoláním na nejmenovaný jordánský vojenský zdroj informovala, že rakety byly vypáleny z blízkosti Akaby.

Izrael po ranních explozích uzavřel přechod na egyptský Sinajský poloostrov a informoval o situaci turisty v ejlatských hotelích. Přechod byl po krátké době znovu otevřen.

Izrael nedávno upozornil své obyvatele na zvýšenou aktivitu radikálů na Sinajském poloostrově a vyzval své občany, kteří tam tráví dovolenou, aby se vrátili. Extremisté prý chystají únos izraelského občana do pásma Gazy.

Ejlat byl v minulosti vzhledem ke své blízkosti arabským územím terčem několika atentátů. V roce 2007 tam sebevražedný atentátník zabil tři osoby. Při raketovém útoku na Akabu a Ejlat v roce 2005 přišel o život jeden člověk. Střely byly tehdy vypáleny ze skladu v akabské průmyslové zóně a dopadly v Akabě na sklad a nemocnici a v Ejlatu, kde v té době kotvily americké vojenské lodi, do blízkosti letiště. O život přišel jeden jordánský voják a další byl zraněn. V roce 2001 jordánská bezpečnost dopadla členy libanonského Hizballáhu, kteří plánovali raketový útok na Ejlat z Akaby.

Související