Sezonní práce je vhodná příležitost pro každého, kdo dává přednost cestě za výdělkem na kratší dobu. Navíc jde o možnost získat praxi, zdokonalit znalost cizího jazyka, poznat nové prostředí. Přestože odjedete zpravidla na několikaměsíční pracovní pobyt, formalitám se nevyhnete.

Zimní sezona


Nabídky na práci v zimní sezoně najdete především v Rakousku, Francii, Itálii nebo v Německu. Na jak dlouho pracovní úvazek podepíšete, záleží především na lyžařské sezoně dané oblasti. Nejčastěji se uplatníte v gastronomii a hotelnictví, ať už jde přímo o pracovní místo v kuchyni, nebo pozici servírky, barmana, pokojské, recepční či úklidového pracovníka. V takovém případě máte většinou najednou vyřešené i ubytování u zaměstnavatele. Zkušení lyžaři mohou trávit pracovní dobu přímo na svahu jako instruktoři lyžování či snowboardingu. Na vysokohorském vzduchu můžete pobývat také jako obsluha lyžařských vleků.

V každém případě je potřeba si před odjezdem zjistit, jaké dokumenty si musíte obstarat a jak se pojistit. Důležité je seznámit se s podmínkami pracovního pobytu v dané zemi. Můžete se také setkat s různými typy pracovních smluv. Vždy si pečlivě prostudujte všechny podmínky zprostředkování práce. Buďte připraveni i na to, že vás zaměstnavatel pozve k osobnímu pohovoru. Vy si o něm zjistěte maximum dostupných informací. Ideální samozřejmě je, máte-li v cílové zemi kontakt nebo alespoň doporučení. Různé jsou také požadavky zaměstnavatele na jazykovou vybavenost.

Letní sezona


V období letních měsíců máte několik možností, kam vyjet za prací. Pokud vás láká sluníčko, moře a teplo, neváhejte vyjet na jih Evropy, např. do Itálie, Řecka, Španělska atd. a zkuste získat práci např. v hotelu jako kuchaři, číšníci, animátoři, plavčíci, instruktoři aerobicu atd. Můžete si tak nejen zdokonalit svou angličtinu a získat zkušenosti v oboru, ale i mít nové zážitky, poznat novou kulturu a lidi.

Práce na farmách, rančích a v národních parcích v zahraničí


V mnoha zemích v zahraničí se v sezóně nabízí práce na farmách, sbírání ovoce a další práce v zemědělství. Některé státy poskytují zájemcům i speciální pracovní povolení, díky kterým je možno pracovat na farmách po omezenou dobu legálně. Práce na farmách i sbírání ovoce je většinou docela náročné, ale můžete si tak vydělat slušné peníze. Hodně lidí bude jistě lákat Kanada pro svoji překrásnou nedotčenou přírodu, např. pro milovníky koní jde zde skvělá příležitost pracovat na ranči jako "trail guide".

Letní tábory v zahraničí


Letní tábory v zahraničí jsou zajímavou příležitostí pro ty, kteří mají rádi práci s dětmi a chtějí strávit léto v cizině. Kromě lidí na pozici vedoucích letní tábory často hledají i pracovníky do kuchyně, uklízecí personál a podobně. Letní tábory v zahraničí nevyžadují velkou investici do začátku, což je jejich velkou výhodou oproti některým dalším možnostem výjezdu do zahraničí.

Program Work and Travel


Pokud se rozhodnete, že chcete pracovat v Americe, můžete využít program WaT (Work and Travel - Práce a Cestování), který umožňují mladým lidem legálně pracovat a cestovat po omezenou dobu ve vybrané zemi. Každý stát, který program nabízí, si stanovuje speciální podmínky týkající se délky programu, typu práce, který je možno vykonávat, věkového omezení účastníků apod. Tento program není primárně zaměřen na vydělání peněz, ale aby si člověk byl schopný našetřit na cestování a poznal USA a tamní životní styl a kulturu. Programu se mohou zúčastnit studenti denního studia na vysokých nebo vyšších odborných školách ve všech ročnících ve věku od 18 do 30 let. Účastník programu získává pracovní vízum J1, které umožňuje pracovat dva až čtyři měsíce a třicet dnů věnovat cestování.

Au-pair


Kdo je vůbec au-pair? Au-pair je svobodná dívka (případně i chlapec) ve věku od 17 do 30 let, která pomáhá hostitelské rodině s péčí o děti nebo s domácností. Ve většině případů bydlí u hostitelské rodiny, která jí také zajišťuje stravu. Za svou pomoc dostává týdenní nebo měsíční kapesné. V mnoha zemích je minimální výše kapesného stanovena vládou.

Práce au-pair zahrnuje péči o děti a lehké domácí práce jako utírání prachu, vysávání, žehlení, vaření apod. Au-pair by neměla provádět těžké práce jako generální úklid domu nebo zahradničení. Náplň práce i přesná pracovní doba závisí vždy na dohodě s rodinou. Obecně by pracovní doba neměla přesahovat hranice stanovené vládou dané země. Hostitelská rodina by au-pair měla přizpůsobit pracovní dobu tak, aby mohla navštěvovat jazykové nebo jiné kurzy. Návštěva kurzů je v některých zemích podmínkou k získání víza.

Rady pro budoucí au-pair


- Zjistěte o hostitelské rodině i podmínkách práce co nejvíc předem - zavolejte si s nimi, nechte si poslat fotografie celé rodiny, zeptejte se na město, kde žijí.

- Uzavřete s hostitelskou rodinou písemnou smlouvu, ve které bude uvedena vaše pracovní doba, práce, které budete provádět, volné dny, výše kapesného a případný příplatek za práci navíc. Uzavřením smlouvy se můžete vyhnout případným nedorozuměním. Je nejlepší si nechat smlouvu poslat už před odjezdem, ať víte, do čeho jdete.

- Nejezděte do rodiny, která očekává, že se budete starat o děti po celý den sama (10 a více hodin). Kapesné většinou neodpovídá množství odpracovaných hodin a ve velké většině případů platí, že pokud byste si k normální práci au-pair našla ještě něco dalšího, bude váš příjem mnohem vyšší. Váš den bude také pestřejší a budete mít čas chodit do školy.

- Pokud je to možné, spojte se s au-pair, která byla v rodině před vámi. Dozvíte se, co se od vás bude očekávat a co můžete čekat vy. Pokud se rodina z nějakého důvodu brání vašemu kontaktu s minulou au-pair, nebo se s ní rozešli ve zlém, buďte opatrná a pokud je to možné, raději si vyberte jinou rodinu.

- Vyhněte se rodinám, které během krátké chvíle vystřídaly více au-pair. Je to většinou neklamný znak toho, že se s rodinou dá špatně vyjít, nebo mají přehnané nároky.

- Buďte flexibilní, ale nepodřizujte se rodině za každou cenu. Pokud nejste spokojená, rodinu změňte.