Nejrozsáhlejší český literární festival Měsíc autorského čtení se letos kromě svého tradičního působiště Brna uskuteční také v Ostravě. Díky kandidatuře Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 se tak příznivci literatury mohou těšit na autorská čtení českých i francouzských autorů, na něž je letošní ročník akce zaměřen. Včera to oznámili organizátoři festivalu.

Číst se bude ve Staré Aréně na Masarykově náměstí v centru města po celý červenec. Před ostravským publikem tak stejně jako v Brně vystoupí 31 českých a totožný počet francouzských autorů. Podle programového ředitele festivalu Petra Minaříka přišla nabídka na spolupráci obou měst právě od týmu Ostrava 2015, který připravuje kandidaturu města. "Deset poměrně úspěšných ročníků proběhlo v Brně, takže i to byl důvod, proč se rozšířit," podotkl Minařík.

Mezi největší zahraniční hvězdy letošního festivalu bude patřit například dramatik a hudební textař Enzo Cormann nebo autor imaginativních a fantaskních románů Éric Faye, který patří mezi nejvýznamnější postavy současné francouzské literatury. Z českých spisovatelů budou svá díla číst například Michal Viewegh, Pavel Kohout, Ota Filip nebo čerstvá držitelka ceny Magnesia Litera Petra Soukupová, jejíž próza Zmizet se stala letošní Knihou roku.

Minulý ročník Měsíce autorského čtení navštívilo v Brně asi 12 tisíc diváků.

Na festivalu budou číst například Michal Viewegh, Pavel Kohout, Petra Soukupová, Enzo Cormann nebo Éric Faye.

Související