Nezbývá než doufat, že konečně zafouká příznivý vítr a letadla začnou létat jako dřív. Šéfa jabloneckého Jablotronu Dalibora Dědka, výrobce proslulého stolního mobilního telefonu a bezpečnostních alarmů, totiž začíná výpadek letecké dopravy znervózňovat.


"Dovážíme přes dva a půl tisíce různých součástek a několikatýdenní pauza by mohla způsobit díru
v zásobování a za pár měsíců třeba i ve výrobě," tvrdí Dědek. Běžných komponentů má jablonecká firma na skladě připraveno na několik měsíců. Procesory a další komplikované součástky se ale podle Dědka objednávají až v okamžiku potřeby. Protože jsou malé, vyplatí se je vozit letadlem. Strach však podle spedičních firem není na místě. "Zásilky mezi Evropou a jinými kontinenty budou mít maximálně pětidenní zpoždění," říká obchodní ředitel DHL Luděk Drnec.

Dražší doprava

"Připravit se na to můžete těžko, protože s tímhle nikdy nikdo nepočítal," tvrdí Dědek a dodává, že důsledky této pauzy mohou být i hlubší. "Bojím se toho, že se už dnes na letištích hromadí zásilky, což v případě delšího trvání může vést ke zdražení dopravy," prognózuje Dědek s tím, že si dovede představit firmy, které si připlatí za to, aby jejich zakázka byla vyřízena přednostně.

"Zvýšená cena za dopravu by se pak pravděpodobně neprojevila v cenách výrobků, ale spíš v ziskovosti výrobců," tvrdí jablonecký manažer.

Došli úhoři a tuňáci

Problémy se už objevily také u obchodníků, i když nijak fatální. "Nedovezli nám úhoře z Kanady a malajské tuňáky. Problém by byl u čerstvého ovoce a zeleniny, kde už nám dochází třídenní lhůta. Výpadek bychom také pocítili u bylinek z Izraele. Pokud by se nezačalo létat, tak bychom museli upozornit klienty," říká mluvčí velkoobchodu Makro Cash & Carry Romana Pašková.

Letadlem putuje pouze minimum zboží - loni šlo v mezinárodním obchodu s Českem jen o 13 tisíc tun, oproti 39 milionům tun na železnici.

Daleko větším problémem jsou služební cesty. "Tento týden máme schůzi se zahraničními partnery a rád bych věděl, jak se sem dostanou," prohlašuje šéf firmy Linet Zbyněk Frolík. Firma Cisco už včera oznámila, že ve světě je znát větší poptávka po videokonferencích.

Související