Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se stala nástrojem některých mocností proti nejaderným zemím a měla by se změnit. Tvrdí to alespoň íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který hostil o víkendu v Teheránu mezinárodní odzbrojovací konferenci.

"Když ti, kdo vlastní jaderné zbraně a také je používají, mají nerovné právo veta přímo v nejvyšší instituci odpovědné za mezinárodní bezpečnost, nevede to snad ostatní k tomu, aby v zájmu vlastní národní bezpečnosti rozšiřovali své jaderné arzenály?" hřímal íránský prezident k účastníkům konference.

Ahmadínežád proto navrhl vytvoření nezávislého mezinárodního orgánu, jenž by měl pravomoci pro plánování a dohled nad jaderným odzbrojením stejně jako MAAE.

Ahmadínežád dále prohlásil, že státy, které mají jaderné zbraně a použily je nebo jejich použitím hrozí, by měly být vyloučeny z MAAE - Spojené státy v první řadě.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mémanparast včera na okraj konference potvrdil, že jeho země nehodlá i přes hrozby Západu změnit svůj jaderný program, který je podle něho mírový a "nezvratný".

Mémanparast přes prezidentovy výhrady vůči MAAE ujistil, že Írán bude dále spolupracovat s touto organizací, a to i v případě nových sankcí OSN, i přestože tato organizace v únoru uvedla, že Íránci možná opravdu vyvíjejí atomovou zbraň.

Duchovní íránský vůdce Alí Chameneí v poselství adresovaném konferenci zdůraznil, že islám jaderné zbraně zakazuje. Jediným jaderným zločincem na světě jsou podle něho USA, které naopak Írán obviňují ze snahy jaderné zbraně získat.

"Pouze americká vláda se dopustila jaderného zločinu. Jediný jaderný zločinec na světě klame, když sám sebe označuje za odpůrce šíření jaderných zbraní, ačkoliv zatím nepodnikl v této oblasti žádné seriózní kroky," tvrdil Chameneí.

Konference byla íránskou reakcí na nedávný summit k jadernému odzbrojování ve Washingtonu, na nějž Teherán nebyl pozván.

Jaderná hrozba Izraele

Kromě opakované kritiky Spojených států zazněly na konferenci, které se podle oficiálních íránských médií zúčastnili zástupci 60 zemí, také námitky proti jadernému arzenálu Izraele.

Účastníci včera vyzvali Izrael, aby se jako Írán a další země připojil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Zahraniční ministři Iráku, Libanonu a Sýrie přímo požadovali jaderné odzbrojení židovského státu.

"Izrael by měl nechat mezinárodní inspektory zkontrolovat svá jaderná zařízení," citovala íránská státní televize Hošiara Zebarího, iráckého ministra zahraničí.

Tel Aviv svůj jaderný arzenál oficiálně nikdy nepřiznal, podle zahraničních vojenských odborníků má nicméně k dispozici 100 až 300 jaderných hlavic. Islámské státy proto tradičně obviňují Izrael z destabilizace blízkovýchodního regionu.

"Útoku se nebojíme"

Na včerejší armádní přehlídce Ahmadínežád prohlásil, že současná síla Íránu vylučuje nepřátelský úder, který během letošního roku Izrael a USA zvažovaly. "Íránská armáda je natolik mocná, že žádná země nemůže skutečně pomyslet na invazi na naše území," citovala íránského prezidenta stanice CNN.

Írán také na možné letecké útoky na svá jaderná zařízení pohrozil protiúderem na americké základny v regionu a na Izrael či uzavřením ropné tepny v Hormuzské úžině.

Američané nicméně zatím případný útok na íránské území považují za kontraproduktivní.

Západní experti skutečnou vojenskou sílu Íránu zpochybňují.

"Íránská armáda je schopna škodit, ale dosáhnout skutečné vojenské převahy je schopna jen velmi těžko," řekl agentuře Reuters americký vojenský analytik Theodore Karasik. Íránská strategie se podle něho soustředí spíše na asymetrickou strategii, jež způsobí nepříteli především ekonomické škody.



SPOLU PROTI IZRAELI
Kromě kritiky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Spojených států zazněl na konferenci pořádané prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem názor, že skutečnou bezpečnostní hrozbou je nikoliv Írán, nýbrž tajný jaderný arzenál Izraele.
FOTO: REUTERS