Ceny zboží a služeb na Slovensku podle metodiky Evropské unie v březnu vzrostly poprvé od srpna loňského roku. Inflace v třetím měsíci dosáhla 0,3 procenta, v únoru ceny klesly o 0,2 procenta. Informoval o tom v pátek tamní statistický úřad.

Během března ceny stouply o 0,1 procenta, v předcházejícím měsíci se nezměnily.

Harmonizované indexy spotřebitelských cen (HICP) se sestavují na porovnání inflace zemí unie, slouží také na posouzení splnění inflačního kritéria pro vstup do eurozóny. Inflace podle EU nezahrnuje takzvané imputované nájemné, které obsahuje platby majitelů nemovitostí do fondu oprav. Údaje o inflaci podle EU slovenští statistici zveřejňují od roku 2001.

Historické minimum

Průměrná roční míra inflace měřená metodikou EU v březnu podle statistiků zpomalila na rekordní minimum 0,3 procenta. Loni v srpnu, kdy ceny v tomto měření naposledy meziročně rostly, činila inflace půl procenta.

 

 

V březnu nejvíce vzrostly ceny alkoholu a tabáku, a to o 7,6 procenta. Ceny ve zdravotnictví se zvýšily o 5,7 procenta, vzdělání zdražilo o 4,6 procenta. Naopak, nejvýrazněji klesly ceny nábytku, vybavení domácností a běžná údržba domu, a to o 4,1 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje zlevnily o 1,5 procenta.

Podle předběžných výpočtů vzrostl v březnu v České republice harmonizovaný index spotřebitelských cen meziměsíčně o 0,2 procenta, meziročně již třetí měsíc o 0,4 procenta. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za březen 2010 je 1,5 procenta, jak uvedl Eurostat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru