Cynický byrokrat a šéfka odbojové skupiny v roce 2027 ve světě zničeném občanskými válkami, globální ekologickou katastrofou i humanitárními problémy čelí nevídané apokalypse. Na planetě Zemi se totiž úplně přestaly rodit děti. To je ústřední zápletka sci-fi thrilleru Potomci lidí, který v roce 2006 vzbudil celosvětovou pozornost a získal i několik nominací na Oscara.

Dnes večer si snímek v hlavní roli s vynikajícím Clivem Owenem, Michaelem Cainem a Julianne Mooreovou mohou připomenout i televizní diváci. Ve čtvrt na jedenáct večer Potomky lidí uvede televize Prima.

Režisér Alfonso Cuarón se ujal nenápadné předlohy britské spisovatelky P. D. Jamesové a přetavil ji v naléhavou, nebývale silnou filmovou podívanou, která mísí prvkysci- -fi, katastrofického filmu i psychologického thrilleru. Přitažlivý akční příběh má navíc i hlubší filosofický podtext. Cuarón do své futuristické adaptace totiž otiskl i celou řadu odkazů na soudobé politicko-společenské dění.

Z Cuarónova proroctví dnes mrazí. V roce 2006, kdy se Potomci lidí objevili v kinech, se vládám a nadnárodním koncernům jistě ani nezdálo o blížící se ekonomické krizi, od níž se ústřední dějová zápletka Potomků lidí odvíjí. Potomci lidí v Cuarónově velkorysém pojetí reflektují svět, v němž nikdo nechce žít, ale k němuž současná západoevropská civilizace neodvratně směřuje.

Související