Na Facebooku je dnes již více než 400 milionů lidí, Twitter hlásí přes 100 milionů uživatelů a platební systém PayPal používá 180 milionů lidí po celém světě. S rostoucí oblibou života na internetu stoupá ale i potřeba správy profilů a účtů v případě, že se něco stane. Na webu tak začínají vznikat služby, které se po smrti uživatele postarají o jeho internetové účty, respektive je poskytnou pozůstalým.

Na webech jako legacylocker.com nebo entrustet.com je tak možné vyplnit něco jako svou digitální závěť. Jako první s tímto nápadem přišel Američan Jeremy Toeman. Inspiroval jej příběh rodiny, soudící se s portálem Yahoo! o přístupová práva k e-mailovému účtu jejich syna, který padl v Iráku.

"Jde o palčivý problém, protože v současné době začíná umírat první generace lidí, která trávila část svého života na webu. A nejsou to jen mladí vojáci, ale i současní padesátníci," komentuje pro deník Financial Times situaci kalifornský profesor práv Deven Desai.

Digitální závěť

Toeman proto založil službu Legacy Locket, která umožňuje uložit přístupy k důležitým internetovým účtům a určit osoby, které je mají dostat v případě, že uživatel zemře. Od konce loňského roku, kdy službu spustil, má již deset tisíc uživatelů základního programu zdarma. Nabízí ale speciální placené služby. Za doživotní uložení přístupových hesel s historii účtu a dalšími specialitami zaplatí zájemci 300 liber.

Toeman ale neměl takový nápad sám. Švýcarská společnost DataInherit spustila podobnou službu v únoru a dnes má již více než 2500 platících uživatelů. V březnu navíc vyvinula aplikaci pro iPhone, která přivedla další stovky uživatelů během jednoho týdne.

"Používám e-mail již od roku 1985 a mám mnoho hesel a chtěl bych, aby k nim v případě mé smrti měla přístup i má manželka," říká zakladatel společnosti Andreas Jacob.

V testovací verzi už také běží server Entrustet.com. Ten nabízí možnost vytvořit seznam svých digitálních pohledávek a rozhodnout, co se má s každou z nich stát po smrti jejich majitele.

Cílová skupina internetových "pohřebních služeb" je mezi pětačtyřiceti a šedesáti lety. Zájem ale podle provozovatelů projevují i výrazně mladší ročníky.

Nejde však jen o hesla k e-mailové schránce nebo k Facebooku. Peníze se točí hlavně v on-line hrách. Například hráč s přezdívkou Buzz Lightyear zaplatil 330 tisíc dolarů (5,1 milionu korun) za vesmírnou stanici Crystal Palace ve sci-fi hře Entropia Online.

V počítačových světech se jen ve Spojených státech za virtuální služby protočí kolem jedné miliardy dolarů ročně. Komplikace mohou vzniknout ale i v případě krádeže přihlašovacích údajů, například do platebního systému PayPal, protože pravý a jediný oprávněný majitel už účet nemůže zrušit.

Posmrtné profily

Entrustet, Legacy Locker a podobné služby využívají slabiny internetových služeb - anonymitu, která při smrti uživatele komplikuje dědické řízení. "Neověřujeme totožnost uživatelů při zakládání účtů, a tak případné žádosti o přístupové údaje jednotlivých účtů musí být posvěceny soudem," říká mluvčí Centrum Holdings Jiří Hájek.

Internetové firmy už si ale problém začínají uvědomovat. Například Linden Labs, které provozují hru Second Life, už umožňuje uživatelům přenést jejich účty třetím stranám a Facebook zase po smrti uživatele převede jeho profil do speciálního režimu, v němž se již nelze na profil přihlásit, ale pozůstalí a přátelé na něj mohou psát kondolence. Svět tak opět předběhl zákony. "Je zvláštní, že zatím neexistuje legislativa pro tyto případy," říká zakladatel serveru Entrustet Jesse Davis. Legislativa s tímto problémem totiž zatím nepočítá.

"Problém je v tom, že digitálních statků se ani u nás netýká dědické právo a nelze například software nebo účet u webových služeb převést na pozůstalé. Což v případě, že zesnulý má veškeré své fotografie na Flickeru nebo Picase, případně svůj právě dopsaný román na Google Docs, znamená značné potíže," říká šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrick Zandl a dodává, že zatím to není tak palčivý problém, ale pokud se právní úprava nezmění, bude to na důležitosti rychle nabírat, zejména, až se objeví první velké spory na toto téma.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru