Britští liberální demokraté by v případě volebního vítězství rozdělili velké banky a snížili daně střední třídě. Vyplývá to ze včera zveřejněného programu třetí největší britské strany před nadcházejícími volbami, které podle nejnovějších průzkumů slibují nejvyrovnanější souboj za posledních 20 let.

Předvolební programy liberálních demokratů v minulosti obvykle nevyvolávaly mnoho pozornosti, protože v britském většinovém volebním systému zůstávali věčnými outsidery. Nyní ale vše ukazuje na to, že žádná ze dvou hlavních stran nezíská nadpoloviční většinu a liberální demokraté budou hrát klíčovou úlohu při sestavování vlády.

Potvrdily to i dva průzkumy, které včera zveřejnily britské listy.

Podle ankety v deníku The Times se náskok dlouhodobě vedoucích konzervativců smrskl na tři procenta. Ve volbách, které se budou konat 6. května, by pro ně hlasovalo 36 procent Britů, pro vládní labouristy 33 a pro liberální demokraty 21 procent. Ankety v listu The Independent dává toryům 36 procent, labouristům 31 a liberálním demokratům 19 procent.

Takový výsledek by v britském většinovém znamenal zhruba vyrovnaný počet křesel pro obě hlavní strany, případně by přinesl nejvíc křesel konzervativcům.

Nepřinesl by jim však nadpoloviční většinu nezbytnou k vytvoření vlády a jazýčkem na vahách by pak byli liberální demokraté, kteří vznikli v roce 1988 spojením tradiční Liberální strany a sociálních demokratů.

Zdá se, že s "nerozhodným" výsledkem jsou srozuměni i voliči. Podle průzkumu The Times je 32 procent pro to, aby volby přinesly parlament bez rozhodující většiny, 28 procent si přeje nadpoloviční většinu pro torye a 22 pro labouristy. Británie zažila menšinovou vládu naposledy v roce 1974 a jen na osm měsíců.