Čínská ropná společnost Sinopec koupí podíl amerického koncernu ConocoPhillips v největším projektu kanadských ropných písků Syncrude za 4,65 miliardy USD (86 miliard Kč). Conoco to oznámila v pondělí večer. Transakce bude jednou z největších čínských investic v Severní Americe.Musí ji ale schválit kanadský regualční úřad.

ConocoPhillips prodá největšímu čínskému zpracovateli ropy na Syncrude Canada Ltd svých 9,03 procenta akcií. Dosažená cena byla lepší, než se čekalo. Když ConocoPhillips loni v říjnu svůj podíl nabídla k prodeji, analytici odhadli jeho hodnotu maximálně na čtyři miliardy dolarů."Jen to ukazuje, že Číňané nakupují jinak," uvedl pro BBC Phil Skolnick, analytik Genuity Capital Markets. 

Investice do kanadských ropných písků zažily boom v minulých letech, kdy ceny ropy překročily 80 dolarů za barel, s nástupem globální recese a po propadu cen ropy však ochably.

Syncrude je největší projekt ropných písků vůbec a je v provozu od roku 1978. Největší vlastník Syncrude je Canadian Oil Sands Trust, který má na projektu 37 procent. Kapacita těžby na projektu v současnosti činí 350.000 barelů denně, což představuje asi 13 procent celkové ropné produkce Kanady. 

Čínská žízeň po ropě

Transakce ukazuje na obnovení zájmu o investice do rozlehlých, avšak obtížně těžitelných zásob ropy uložených v horninách kanadské provincie Alberty.

Čína shání energetické zdroje všude po světě a její státní společnosti nemusí brát takový ohled na standardně rychlou návratnost jako soukromé ropné firmy. V posledních letech tak čínské podniky často přebíjely svými nabídkami řadu soukromých konkurentů včetně domácích aktérů.

Kanadské ropné písky jsou největší světovou zásobárnou ropy po Středním východě a Sinopec již loni koupila za nezveřejněnou sumu desetiprocentní podíl na projektu Northern Lights francouzského koncernu Total. Loni také další čínská společnost PetroChina získala většinový podíl na licencích firmy Athabasca Oil Sands za 1,9 miliardy dolarů.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu denní poptávky po ropě v letošním roce o 100.000 barelů na 1,67 milionu barelů.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru