Velké energetické podniky - a navíc se zahraničními vlastníky - jsou pro politiky snadný terč. Teď si přisadil bulharský premiér Bojko Borisov - v boji za snížení cen elektřiny pro konečné spotřebitele vytáhl proti energetickým firmám, které většinově ovládá česká polostátní jednička ČEZ, rakouská EVN a německý E.ON.

Vládní úřady už minulý týden zahájily audit výrobců i distributorů elektřiny. "Nesnažíme se vystrašit zahraniční investory. Nic takového. Jen chceme, aby zacházeli s Bulhary jako s evropskými zákazníky," řekl Borisov novinářům. Podle rakouského deníku WirtschaftsBlatt však dokonce označil zahraniční investory za "zbojníky" a pohrozil zpětným zestátněním energetických společností.

"Výroky pana premiéra nebudeme komentovat," řekl HN ředitel divize ČEZ International Tomáš Pleskač. Neshody ohledně způsobu regulace včetně cen podle něj však existují. Všichni tři zahraniční investoři o nich nyní jednají s ministry ekonomiky a energetiky i financí.

Domácnosti v Bulharsku přitom platí vůbec nejnižší částky za elektřinu ze všech členských zemí EU. Zatímco průměrná bulharská domácnost dává za jednu kilowatthodinu 1,86 koruny, v Česku je to za stejný objem elektřiny 2,88 koruny, vyplývá z informací zveřejněných na portálu energy.eu.

Borisov zahraničním investorům navíc vytýká, že ze svého zisku nevyplácejí dividendy. Ti se ale brání, že v posledních letech museli provést nezbytné investice do zastaralých bulharských sítí.

Třeba ČEZ podle Pleskače za posledních pět let (od vstupu na bulharský trh do konce loňského roku) investoval do modernizace sítí 426 milionů leva (5,5 miliardy korun). Kumulovaný čistý zisk byl ve stejné době 294 milionů leva (3,8 miliardy korun). "To jasně ukazuje, že chceme v Bulharsku zůstat. Je to pro nás strategická investice," tvrdí Pleskač.

ČEZ je v Bulharsku od roku 2005, kdy převzal od státu dvoutřetinový podíl ve třech distribučních společnostech na západě země. V Bulharsku má zhruba dva miliony zákazníků. A vedle rozvodů vlastní od roku 2006 také velkou černouhelnou elektrárnu Varna.

Podle některých expertů ovšem patří koupě bulharských rozvodů k nejméně úspěšným akvizicím firmy v zahraničí.

ČEZ v současnosti vede v Bulharsku několik soudních sporů proti místnímu regulátorovi. A to kvůli způsobu stanovování cen elektřiny. Soudní řešení sporů zdůvodňuje Pleskač tím, že v zemi neexistuje - třeba na rozdíl od Česka - jiný způsob, jak se proti rozhodnutí regulátora odvolat. V minulosti už ČEZ uspěl proti bulharskému státu při arbitráži, která se týkala nesprávného ocenění kupovaných aktiv během privatizace.