Jak rostou burzy?

Růst indexu Dow Jones
od 1. 3. 2010

6,51%

růst: 10997 bodů


Růst indexu PX (Praha)
od 1. 3. 2010

8,40%

růst: 1234 bodů

Na Wall Streetu startuje výsledková sezona, která může zahýbat s vývojem akcií po celém světě. Čtvrtletní výsledky v pondělí po skončení obchodování jako první tradičně oznámí hliníkářský gigant Alcoa. Burzy přitom do výsledkové sezony vstupují s poměrně optimistickou náladou.

Americký index Dow Jones v pátek poprvé od září 2008 zaklepal na hranici 11 000 bodů, což byla příjemná tečka za šestým růstovým týdnem v řadě. Od začátku března už třicítka nejprestižnějších amerických akcií posílila o 6,5 procenta. A ode dna před více než rokem posílil index již téměř o 70 procent.

K poslednímu růstu americkým i evropským akciím pomohly nové informace o pomoci předluženému Řecku od evropských zemí.

"Minulý týden na trh nepronikly žádné klíčové zprávy, a tak akcie nesledovaly žádný výrazný směr," řekl listu Financial Times Doug Roberts, hlavní stratég Channel Capital Research. "Lidé skutečně čekají na to, jak se firmám dařilo v prvním čtvrtletí. Stále si nejsou jistí ekonomickým oživením," dodal. Ze současné situace by podle něj měly nejvíce těžit akcie menších firem, jejichž cena je v poměru k výsledkům nízká.

Alcoa zítra podle odhadu analytiků pro agenturu Reuters vykáže zisk 10 centů na akcii. V prvním čtvrtletí loňského roku byla přitom ve ztrátě 0,59 dolaru na akcii. Toto srovnání však stejně jako u jiných firem nenabízí příliš jasný obrázek. Například analytici Deutsche Bank tvrdí, že Alcoa zklamala, protože nedokázala vytěžit více z rostoucí ceny hliníku.

Mezi ostře sledovanými společnostmi, které tento týden odkryjí svá čísla za 1. čtvrtletí, jsou i dvě velké americké banky - JPMorgan a Bank of America. U obou čekají experti nižší tržby. Ale zatímco u JPMorgan se čeká o 60 procent vyšší zisk, Bank of America zřejmě ohlásí pokles zisku o 80 procent ve srovnání se začátkem loňského roku, kdy těžila z převzetí banky Merrill Lynch.

U firem z IT odvětví - výrobců čipů Intel a AMD a internetového gigantu Google - se čekají vyšší zisky. V pátek pak má o něco horší čísla než loni vykázat největší světový konglomerát General Electric.

"Ovšemže ve většině případů uvidíme nárůst zisku. A nemůže to být jinak, uvědomíte-li si, kde byla ekonomika v 1. čtvrtletí 2009, kdy řada Američanů nakupovala kulky, zlato a suchary," píše se zjevnou nadsázkou analytik Jon Ogg na serveru 24/7WallSt.

Je oživení už opravdu jisté?

Hliníkářský gigant Alcoa odstartuje dnes v USA výsledkovou sezonu za 1. čtvrtletí. Hospodaření firem ukáže pravdu o ekonomickém oživení pohledem zdola.
Foto: Bloomberg

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru