Slabý, leč pozitivní růst čeká ve druhém čtvrtletí eurozónu i Velkou Británii. Silnější růst lze pak předpokládat u Spojených států.

Jak eurozóna, tak Británie se "vyhrabávají z hluboké jámy". I když mezi nimi existují jisté rozdíly, je zde také mnoho podobných rysů. Míra nezaměstnanosti je vysoká, soukromá spotřeba nedostatečná a veřejné deficity se stále zvyšují. Pokud vlády nepřistoupí k agresivnější monetární politice, bude zvýšení soukromé spotřeby obtížné.

Nezaměstnanost zůstane vysoká

Ekonomika eurozóny - především v zadlužených zemích na jihu Evropské unie - se potýká s těžkostmi způsobenými nedostatečnou vnitřní poptávkou. Rozpočtové škrty v těchto zemích zabrání výraznějšímu růstu, což bude mít dopad na vývozy ze zemí na severu. Míra nezaměstnanosti zůstane v roce 2010 vysoká a ve druhém čtvrtletí očekáváme její další nárůst až na 10,1 procenta. Vzhledem k předluženým spotřebitelům (a vládám) a k nadměrným kapacitám (jak z hlediska zaměstnanosti, tak výroby) jsou inflační tlaky stále omezené.

Naše prognózy týkající se indexu spotřebitelských cen v eurozóně naznačují, že ve 2. čtvrtletí roku 2010 budou ceny růst tempem 0,8 procenta, v meziročním srovnání.

Pokud jde o míru nezaměstnanosti a růst, je Británie na stejné lodi. V jejím případě ovšem očekáváme o něco vyšší ceny. Ty budou výsledkem účinného (z hlediska cen) nalévání vládních peněz. Ve druhém čtvrtletí roku proto očekáváme meziroční nárůst cen o 1,8 %.

Oživení trhu s bydlením v nedohlednu

V USA čekáme v tomto období vzestup ve výši 2,4 %. Přes slabé výkony trhu s bydlením se na něm podepíší stimulační opatření a nárůst zásob. V dlouhodobějším výhledu s obavami očekáváme výsledky druhé vlny fixace hypotečních sazeb. Důvodem je zastavení obdivuhodného nárůstu v počtu prodaných domů a jejich cenách, k němuž došlo v druhé polovině roku 2009.

 

 

Zdá se, že oživení na trhu s bydlením je na několik měsíců odstaveno na vedlejší kolej, protože mnoho potenciálních investorů již využilo výhod programu pro poskytování daňových úlev při první koupi domu. Rozšířená verze tohoto programu zatím úspěch nezaznamenala. I když čekáme, že ve 2. čtvrtletí dojde k mírnému oživení poptávky, zdaleka se nebude jednat o hodnoty, které jsme zvyklí vídat šest až dvanáct měsíců po ukončení recese (alespoň z hlediska průmyslové výroby).

Pokud jde o situaci v Asii, Japonsko se snaží uniknout deflačním silám, které neustále dusí jakékoli udržitelné oživení. V krátkém časovém horizontu nicméně očekáváme dostatek prostoru pro jeho pokračující expanzi díky přílivu státních financí. Čekáme, že jen ve 2. čtvrtletí vůči euru a americkému dolaru poněkud oslabí, což pomůže japonským exportérům v jejich obtížné situaci. Japonsko a deflace k sobě patří jako jin a jang, a přestože v roce 2010 očekáváme pomalejší růst cen než vloni, stále se jedná o deflaci. Využití kapacit se nyní pevně odrazilo od hororových hodnot, na kterých se pohybovalo před rokem, ovšem stále je 18 % pod svým vrcholem. Vzhledem k míře nezaměstnanosti 4,9 % není inflace problémem.

David Karsbol
hlavní ekonom Saxo bank