ft.jpg

Když auditoři začali v roce 2005 zkoumat účetní knihy banky Agricultural Bank of China (ABC), předpovídali, že společnosti potrvá ještě dlouhou dobu, než bude schopna přistoupit k primární emisi akcií (IPO). O pět let a o 19miliardový podpůrný vládní balíček později ABC přizvala 21 mezinárodních a čínských bank k návrhu na upsání akcií současně v Šanghaji a Hongkongu. Hodnota IPO by mohla vyšplhat až na 200 miliard jüanů (29,3 miliardy dolarů). Stala by se tak největší primární emisí na světě.

Vstup ABC na burzu však není jediná věc, která vábí šéfy investičních bank. Láká je i nabídka velkých konkurentů ABC, kteří prodávají podíly ve svých bankách. Snaží se tak sehnat kapitál na pokrytí úvěrů, které si banky vzaly během úvěrového boomu v loňském roce.

Čínské banky půjčily loni 590 miliard jüanů, více než dvojnásobek objemu v roce 2008. V době celosvětové ekonomické krize totiž vláda povzbuzovala trh k poskytování úvěrů.

Banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of Communications, Bank of China a China Merchants Bank již oznámily, že plánují získat více kapitálu. Tlačí je k tomu i regulátor trhu, který zpřísňoval kapitálové požadavky pro banky a snažil se zpomalit příliv nových bankovních úvěrů. Měl totiž strach z bubliny na trhu a možné inflace. Nyní tlak na další kapitál zesiluje, protože považuje podmínky na trhu za příznivé. Navíc se dosud neprojevily důsledky špatných loňských úvěrů.

"Regulátor se obává možného znehodnocení aktiv kvůli závazkům regionálních vlád. Proto tlačí banky do toho, aby nahromadily kapitál, a vybudovaly si tak opevnění proti budoucím problémům," říká Doris Chen, analytik BNP Paribas.

"Peníze musí sehnat brzy, aby nezaplavily trh nabídkou a také získaly nějaký čas předtím, než ABC vstoupí na burzu," dodává.

Někteří čínští bankéři připouštějí, že mnoho projektů, na něž v minulých letech poskytli půjčky, půjde těžko přeměnit v hotovost a skončí jako špatný úvěr v účetních knihách. ABC má tradičně nejméně kvalitní kapitál a nejvyšší míru špatných úvěrů. To je důvod, proč zaostává za konkurenty, kteří vstoupili na burzu v letech 2005 a 2006. Další příčinou její pomalé reformy jsou politické požadavky na zajištění finančních služeb pro venkov a zemědělský sektor.

Přesto bankéři považují ABC za atraktivní pro IPO, neboť v posledních letech dokázala vyřešit své účetní problémy a dosadila nové vedení. ABC také bude těžit z nové politiky vlády, která podporuje venkov. A banka má, hlavně ve venkovských oblastech, 24 tisíc poboček a 30 tisíc bankomatů. "Produkce potravin je strategickou prioritou pro čínskou vládu a ABC by z toho měla profitovat," říká jeden hongkongský bankéř.

FT


ATRAKTIVNÍ CÍL
Agricultural Bank of China je silná zejména díky svým pobočkám a bankomatům na venkově.
FOTO: BLOOMBERG

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru