Kontrakt v hodnotě 335 milionů dolarů podepsaný s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos předpokládá, že v roce 2013 a 2014 bude na ISS dopraveno šest amerických astronautů, uvedla NASA.

Americké raketoplány mají uskutečnit letos poslední tři lety k ISS. Poté budou z důvodu vysokých nákladů a bezpečnostních rizik vyřazeny z provozu.

USA tak budou v dopravě svých astronautů na ISS plně závislé na ruských lodích až do doby, než bude připravena americká nosná raketa.

Americký prezident Barack Obama v únoru rozhodl zrušit vesmírný program Constellation, který měl umožnit návrat Američanů na Měsíc.

Prezident hodlá podpořit soukromý sektor ve vývoji nosné rakety schopné vynést astronauty na oběžnou dráhu za co nejnižší cenu.

Raketa schopná dopravit astronauty na ISS se očekává nejdříve v roce 2015.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru