Vyšetřování vraždy v poklidném městečku uprostřed lesů se postupně mění v mysteriózní psychologický thriller okořeněný bizarním humorem.

Americký seriál Městečko Twin Peaks, jehož první díl se poprvé vysílal před 20 lety, 8. dubna 1990, zpřevracel naruby všechny žánrové konvence a narušil zaběhnutou podobu televizních seriálů. A ač jeho vysoká sledovanost v americké televizi za čas opadla, stal se z něj kultovní seriál se skalními fanoušky po celém světě.

Seriál o tajemstvích obyvatel jednoho maloměsta, který získal několik cen včetně tří Zlatých glóbů, vyžaduje od diváka značnou pozornost. Jeho autoři režisér David Lynch a senárista Mark Frost si totiž libují v matoucích náznacích, takže nakonec divák hledá skrytý smysl úplně ve všem.

 

Zvláštnímu agentovi Cooperovi (v podání Kyla MacLachlana) pomáhají při vyšetřování mystické vize, které ale nelze rozluštit racionálními úvahami. Sebemenší detail může mít utajený význam, ale i svést na falešnou stopu.

Navíc nit děje tohoto třicetidílného seriálu je neustále zamotávána rozkrýváním temných duší navenek spořádaných obyvatel Twin Peaks. Příběh vychází podle Lynche z reality, zobrazuje maloměstské Američany, kteří jsou mnohdy excentrickými individualisty ovládanými chtíčem, drogami či penězi.

"Každé maloměsto má svoji vnější tvář, pod níž se skrývají tisíce velmi rozdílných a tajemných věcí. A my jsme s potěšením vytahovali na denní světlo právě ty utajované skutečnosti, jež člověka naplňují vnitřním děsem," vysvětlil Lynch.

Příběh začíná jako normální detektivka: Pete Martell z místní pily si zajde na ryby. Místo nich mu ale studená voda připlaví do igelitu zabalenou mrtvolu středoškolačky Laury Palmerové, místní krasavice se slabostí pro muže a kokain.

Šerif Harry Truman dostává pomoc přímo od FBI - zvláštního agenta Dalea Coopera, neboť stále podivnější případ se podobá vraždám mladých dívek na jiných místech země. Krom toho záhadná úmrtí se začínají množit (v celém seriálu zemře přes dvacet postav).

Po pilotním 90minutovém filmu, odvysílaném na stanici ABC 8. dubna 1990, následovalo sedm zhruba 50minutových dílů. Druhá řada, rovněž uvedená pilotním filmem, se začala vysílat 30. září 1990. Upadající sledovanost chtěla televize ABC zachránit nátlakem na autory, aby konečně odhalili jméno vraha Laury Palmerové.

Ovšem po tomto zásadním odhalení (ve třetině druhé série) sledovanost prudce klesla, protože diváci ztratili nit, jež je držela u obrazovek i přes stále nesrozumitelnější zvraty v ději. Poslední dvě epizody odvysílala televize ABC 10. června 1991.

Ač duchovními otci seriálu jsou David Lynch a Mark Frost, podílelo se něm i několik dalších senáristů a režisérů. Lynch a Frost jsou podepsáni jako scenáristé u všech 30 dílů a Lynch šest epizod režíroval. Agenta Coopera Lynch obdařil i řadou svých vlastních libůstek - jako například zálibou v konzumaci velkého množství cukru (slazená káva a třešňové koláče) či košilí upnutou až ke krku.

Seriál Twin Peaks si vysloužil řadu cen i nominací, včetně nominace na cenu Grammy pro Angela Badalamentiho za hudbu či nominací na televizní cenu Emmy. Jeden ze tří Zlatých glóbů připadl herci Kyleovi MacLachlanovi, z něhož seriál udělal hvězdu.

Režisérovo alter ego si MacLachlan zahrál již v Lynchově dřívějším filmu Modrý samet (1986), poprvé se spolu sešli u snímku Duna (1984). Z úspěchu seriálu vytěžil i celovečerní film Městečko Twin Peaks (1992), v němž Lynch vrátil děj před začátek seriálu - k posledním dnům Laury Palmerové.