Firmy letos získaly

na burzách v Evropě

6,1 mld. USD

na burzách v USA

3,5 mld. USD

Průměrný výnos z IPO

v Evropě

303 mil. USD

v USA

171 mil. USD

Dojít si v Evropě pro peníze na burzu je již opět v módě. Oproti všem předpokladům Evropané dokonce v počtech primárních emisí na burzách (IPO) trumfují Ameriku.

Společnosti na trzích západní Evropy prodaly během prvního čtvrtletí letošního roku v rámci IPO cenné papíry za 6,1 miliardy dolarů. Podle agentury Bloomberg tak na burze vydělaly o 69 procent více než ve Spojených státech. Jde vůbec o největší rozdíl od konce roku 2007, kdy byly burzy na celém světě na vrcholu.

Na evropském úspěchu se podílely zejména německé společnosti. V polovině března na burzu vstoupila největší kabelová společnost v zemi, Kabel Deutschland, a prodala akcie za více než jednu miliardu dolarů. Obdobnou částku získala o týden později společnost Brenntag, která vydělává na prodeji chemikálií.

Obě německé firmy tak hravě překonaly zatím největší letošní americké IPO společnosti Sensata Technologies, která získala "jen" 569 milionů dolarů.

"Ekonomická situace v Evropě je teď výrazně lepší. Evropské trhy budou proto celý rok živější než ty americké."
Tom Troubridge, šéf pro burzy ve firmě PWC

To přitom nebývalo zvykem. Loni Spojené státy nedaly Evropě šanci. Firmy si na burzy do USA přišly pro třikrát tolik peněz než do Evropy. Ještě v té době přitom velké banky jako Goldman Sachs nebo Barclays tvrdily, že Evropa bude za Amerikou výrazně zaostávat i letos.

Jenže teď je všechno jinak. Evropská ekonomika se dostala z recese, obavy z problémů Řecka a dalších zemí eurozóny zeslábly a burzy v Evropě rostou na maximum. Podle poradenské společnosti PriceWaterhouse Coopers (PWC) západní Evropa letos Spojené státy v počtu IPO překoná.

"Makroekonomická situace v Evropě je nyní výrazně lepší. Evropské trhy budou proto celý rok živější než ty americké," říká Tom Troubridge, který má v PWC na starosti kapitálové trhy.

A zcela opačný názor než před rokem mají na evropské emise akcií i analytici z Goldman Sachs. "Letos si firmy mohou přijít na burzy do Evropy pro 50 až 70 miliard dolarů. To je opravdu alarmující číslo, když to porovnáte z loňskem, kdy firmy získaly na burzách v Evropě méně než 10 miliard dolarů," tvrdí Alasdair Warren, hlavní stratég Goldman Sachs pro evropské trhy.

Američanům se na rozdíl od Evropy prvotní emise vůbec nedaří. V Americe šlo zatím na burzu 21 firem, jenže devět dalších svou premiéru odvolalo, nebo dokonce prodalo méně, než se plánovalo.

Úplně největší emise se však v současnosti dělají v Asii. V březnu získala 11 miliard dolarů na tokijské burze japonská pojišťovna Dai-ichi Life Insurance. Šlo o největší IPO za poslední dva roky.

Podle Ernst & Young by si na asijských burzách mohly firmy primárními emisemi akcií přijít dohromady na více než 100 miliard dolarů, a tak překonat Evropu i USA.

Naopak v Česku je situace trochu složitější. Na jaře přišla s novými akciemi na burzu v Praze IT firma KIT Digital. Ta zde však nové akcie nevydala a jenom se tu začalo obchodovat s cennými papíry vydanými pro investory v USA.

Velké očekávání provázejí chystanou emisi akcií ČSOB v hodnotě přes 50 miliard korun. Podle některých spekulací z trhu by k ní však nakonec nemuselo vůbec dojít.


NEČEKANÝ ÚSPĚCH
Experti říkali, že na evropské burzy si pro peníze firmy letos chodit nebudou. Skutečnost je přesně opačná. Starý kontinent předstihl i Spojené státy. Na snímku frankfurtská burza.
FOTO: BLOOMBERG.