Hokejisté Pardubic porazili v úvodním duelu semifinálové série play off extraligy Liberec 2:1. O výhře favorita rozhodl spolehlivý výkon brankáře Dominika Haška a vítězná trefa útočníka Petra Koukala 43 sekund po začátku třetí třetiny. Druhé utkání se hraje v neděli opět v Pardubicích od 18:10.

Bílí Tygři byli v úvodu velmi aktivní a především Ondřejova teč z bezprostřední blízkosti byla pro brankáře Haška hodně nebezpečná. Na druhé straně to zkoušel chytře Sýkora, který si položil Pince a už se chystal střílet z úhlu do prázdné branky, puk mu ovšem ve slibné pozici utekl.

Svižná první třetina, ale bez gólů

Celá první třetina se odehrála ve svižném tempu a jen s minimem přerušení. V deváté minutě mohl skórem pohnout Pivko, jeho ránu na bližší tyč ale Pinc vyrazil. Poté přišla vůbec první přesilovka zápasu po faulu Starého, ale Pardubičtí se s přehledem ubránili a díky kontru Koukala s útočníkem Kolářem měli při přečíslení dvou na jednoho možnost i skórovat, Koukalova střela byla ale zblokována.

Již po 50 sekundách druhého dějství putoval na trestnou lavici Hunkes a Východočeši se usadili v obranném pásmu Liberce. S blížícím se koncem početní výhody Koukal nabil křížnou přihrávkou Sýkorovi a ten z kruhu pro vhazování zacílil ranou bez přípravy přesně.

Vyrovnání přišlo záhy

Pardubičtí si však vedení neužívali dlouho. V polovině 25. minuty Kočí váhal s odehráním puku přímo před Haškovým brankovištěm, do hole mu plácl projíždějící Ondřej a také domácí gólman poprvé inkasoval. Na konci 27. minuty těsně minul z otočky Kousal. Ještě před druhou přestávkou našel Sýkora v závěru přesilovky ideálně Špirka, ten však minul kotouč.

Do třetího dějství vlétli domácí s evidentní snahou rozhodnout. Už po 43 sekundách se za záda libereckých beků dostal Koukal a Pince si s přehledem vychutnal chytrým zakončením mezi betony. Pardubičtí pokračovali v náporu a další gól mohl přidat z otočky Zohorna, ovšem Pinc byl pozorný.

Liberecký tlak na vyrovnání nestačil

Ve 47. minutě nebyli Severočeši daleko od vyrovnání. Nedvěd namířil svůj švih do horního růžku, pozorný Hašek ale dokázal vytěsnit puk ramenem. V 52. minutě bylo před Haškem hodně horko, když v končící přesilovce pálili Nedvěd a Klimenta, pardubický veterán ale předvedl výtečné zákroky. O chvilku později byl v obrovské šanci při oslabení Špaček, celá situace, kdy byl sám před Haškem, ho však zjevně zaskočila.

Tři minuty a sedm vteřin před vypršením základní hrací doby byl vyloučen Zohorna a liberecká lavička si vyžádala oddechový čas. Krátce po zahájení hry odjel Pinc na střídačku a hosté podpořili svou přesilovku hrou se šesti bruslaři v poli. Vytrestat je mohl Starý, jenže s jediným protihráčem si poradit nedokázal. Prázdnou branku poté minul Špirko, ale Pardubice to nakonec mrzet nemuselo, neboť těsné vítězství uhájily.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Eaton Pardubice - Bílí Tygři Liberec 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 23. P. Sýkora (Kolář I, Koukal), 41. Koukal (Kolář I, Havíř) - 25. Ondřej. Rozhodčí: Minář, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 10.115 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, MacKenzie, Kolář II, Píša, Kočí, Jillson - Kolář I, Koukal, Starý - Špirko, Pineault, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Kousal, Cetkovský, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
Liberec: Pinc - Hunkes, Výtisk, Moravec, Čakajík, Jareš, Derner, Holub - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Ondřej, Blatný, Plodek - Špaček, Dušek, Víšek - Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.