Nečekaná noční nadílka až 25 centimetrů sněhu na mnoha místech zkomplikovala dopravu na železnici. Popadané stromy a větvě zablokovaly průjezd vlaků nebo poničily trakční vedení na několika místech.

Nejvážnější bylo přerušení přepravy na páteřní trati mezi Prahou a Ostravou v úseku mezi stanicemi Třebovice a Rudoltice na Orlickoústecku, kde vlaky musely stát přes tři hodiny, další byly odkloněny přes Brno. Provoz byl po jedné koleji obnoven zhruba v 08:00 a od 10:50 byly zprovozněny obě koleje koridoru, řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. 

Na východě Čech už železničáři zprovoznili méně frekventovanou trať Týniště nad Orlicí - Letohrad. Sjízdné jsou také úseky Obrataň - Chýnov na Pelhřimovsku a Táborsku a Křemže - Zlatá Koruna na Českokrumlovsku. Stromy naopak stále blokují provoz na trati mezi Potštejnem a Liticemi nad Orlicí na Rychnovsku, Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, Litoměřicemi a Hoštkou a Lovosicemi a Prackovicemi nad Labem na Litoměřicku.

Noční vlaky kvůli uzavření koridoru z Prahy do Ostravy nabraly až 200 minut zpoždění, dopoledne se už situace zlepšila. "Nové spoje už jedou na čas nebo se opozdily asi o deset minut," řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Čtvrt metru sněhu

Během noci napadlo v Pardubickém kraji místy až 25 centimetrů sněhu. Všechny silnice jsou sjízdné, sníh je mokrý a rozbředlý. Podle náměstka Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václava Ouhrabky na vozovkách dlouho nezůstává.

"Pluhujeme, odstraňujeme sníh, povolali jsme na výpomoc i radličky. Větší problémy ale nejsou, nemrzne a na silnici to hned taje," řekl ČTK Ouhrabka.

Na Hlinecku, kde se strhla bouře, napadlo během dvou hodin kolem čtvrt metru sněhu. V jiných výše položených oblastech dosahuje sněhová pokrývka pěti centimetrů. V kraji je zataženo, s teplotami kolem nuly, místy slabě sněží.

Také na hřebenech Krkonoš v noci na pátek napadlo čtvrt metru sněhu. Horská služba proto dnes zvýšila lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň z pětibodové škály. Pět až deset centimetrů sněhu napadlo i v Orlických horách a ve středních polohách hradeckého kraje. Hasiči na Rychnovsku na Náchodsku likvidovali mnoho těžkým sněhem polámaných stromů, zjistila ČTK u krkonošské Horské služby a hasičů.

Na hřebenech Krkonoš nyní leží téměř 80 centimetrů sněhu. V pátek ráno tam byla mlha se sněžením s viditelností do 100 metrů. Teplota klesla k minus čtyřem stupňům Celsia. V největším středisku Krkonoš ve Špindlerově Mlýna napadlo asi osm centimetrů sněhu.

Na silnicích v Krkonoších ráno ležel rozbředlý sníh. "Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedli trutnovští silničáři.

Související