Někdejší světová supervelmoc Rusko se o víkendu opět zmenšila. Tentokrát dobrovolně a z iniciativy Kremlu. Počet časových pásem, které dělí největší zemi světa, klesl včera z 11 na 9. Ale i tak zůstává Rusko z tohoto hlediska světovým rekordmanem.

Operace byla prostá: při včerejším přechodu na letní čas si pět z 83 regionů neposunulo hodinové ručičky dopředu jako dosud, ale raději si o hodinku déle pospalo.

Zmenšit počet časových pásem navrhl prezident Dmitrij Medveděv loni v listopadu, aby se usnadnilo řízení a podnikání v rozlehlé zemi.

"Zvykli jsme si pyšnit se množstvím (časových pásem), protože se nám zdály jasnou ilustrací velikosti naší země. Ale zamysleli jsme se někdy vážně nad tím, nakolik tak drobné dělení umožňuje efektivně řídit zemi?" tázal se prezident.

Vždyť Čína si vystačí s jedním pekingským časem a Spojené státy se čtyřmi pásmy. Podle některých vědců by prý bylo pro Rusko optimálních šest pásem.

Nápad se dočkal velikého ohlasu a prezident nyní sbírá argumenty ke zrušení přechodů k zimnímu a letnímu času vůbec. Podle průzkumu střediska Levada by tento krok přivítalo 46 procent Rusů, 36 procent je proti.

Ohlas však není jednoznačný a část Rusů brblá. Odpůrci změn již straší, že prý účty za osvětlení vzrostou, nebude možné využít k práci celou dobu denního svitu, na populární chaty budou lidé odjíždět již za žhnoucího slunka, které jim sežehne sazenice na zahrádkách, za tmy se však budou vracet děti ze škol, lidé budou méně navštěvovat knihovny a divadla, zvýší se počet a závažnost dopravních nehod a vzroste pouliční kriminalita.

Nakolik jsou obavy reálné, zřejmě ukážou až zkušenosti z pěti regionů, které včera ručičkami nehýbaly.

Východní obří poloostrovy Čukotka a Kamčatka totiž přešly na magadanský čas, a tím zaniklo nejvýchodnější časové pásmo. Časový rozdíl obou od Moskvy nejvzdálenějších končin se tak zmenšil z devíti na osm hodin, od východoruských metropolí Vladivostoku či Chabarovska na hodinu. Přechodem regionu Udmurtska a Samarské oblasti na moskevský čas zmizelo časové pásmo s hodinovým náskokem oproti metropoli.

Kuzbas (alias Kemerovská oblast) zase přešel z krasnojarského času na omský čas jako jiné kraje na jihu západní Sibiře, Novosibirsk, Tomsk a Altaj. Časový rozdíl oproti Moskvě se tak zkrátil ze čtyř hodin na tři hodiny.

Změnu si už pochvalují místní činovníci. Důvod ke spokojenosti prý mají i diváci federálních televizních programů.

Ale v povolžské Samaře proti změně vyvstala opozice, dokonce se i demonstrovalo.