Státní dluh Česka
(v mld. Kč)
Kolik si stát půjčil v cizině formou dluhopisů
(v mld. korun)
Jak se bude vyvíjet státní dluh k HDP
(v procentech)

S emisí dluhopisů za miliardu eur (přes 25 miliard Kč) se chystá vstoupit na zahraniční trhy Česká republika. Chce tak rychle využít možného zlepšení situace na trzích poté, co se země eurozóny dohodly na pomoci zadluženému Řecku. Na okraji semináře v Itálii to o víkendu agentuře Reuters řekl ministr financí Eduard Janota.

"Připravujeme dluhopis za jednu miliardu eur. Připravujeme se teď pro případ, že se zlepší situace na trhu eurobondů," potvrdil ministr.

Dodal, že dohoda o záchranné finanční síti pro Řecko může být pro trhy velmi důležitou pozitivní informací a vést na nich ke snížení úrokových sazeb.

Ještě v únoru sice Janota tvrdil, že uvažuje pro první pololetí o emisi eurobondů za jednu až dvě miliardy eur a se splatností do deset až 15 let. Zároveň však tehdy dodal, že zatím to není na pořadu dne. Už před měsícem však ministerstvo financí určilo jako vedoucí manažery případné zahraniční emise státních dluhopisů Barclays Capital, Deutsche Bank a Českou spořitelnu. Ministerstvo k emisi tehdy uvedlo, že bude realizována až podle podmínek na finančních trzích. A ty se zlepšily.

Podle ekonomů je nyní pro vydání emise státních dluhopisů, zejména pro ty v zahraničních měnách, ideální doba. Investorům totiž bude muset vláda platit nižší výnos. I přesto, že v posledních letech se zadlužení Česka zvyšuje rychlým tempem, stále je v porovnání s jinými zeměmi relativně nízké. Česko navíc dokázalo nedávnou finanční krizi přežít více méně bez úhony, tuzemský bankovní sektor nemá problémy. Investoři proto považují české dluhopisy za osmé nejbezpečnější na světě. A to se odráží v tom, že vláda si může najednou půjčovat relativně levně.

"Moje země připravuje dluhopisy za jednu miliardu eur. Připravujeme se teď pro případ,
že se zlepší situace na trhu eurobondů."
Eduard Janota, ministr financí ČR

"Ministerstvo by mělo těchto dluhopisů vydat co možná nejdříve co nejvíc," řekl pro HN minulý týden hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něho se může situace brzy zhoršit. Trh je totiž zaplaven státními dluhopisy. Druhým faktorem, jenž pro vydání emise dluhopisů v zahraniční měně hovoří, je fakt, že se v Česku blíží volby. Po nich totiž může nastat situace, kdy politici nebudou schopni se dohodnout na tom, jakým způsobem restrukturalizovat veřejné finance. Agentura Moody's již pohrozila, že v takovém případě by České republice snížila rating. A to by případné emise dluhopisů vládě prodražilo.

Státní dluh Česka se loni zvýšil o více než 178 miliard korun na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112 tisíc korun. Ministerstvo financí si chce v příštím roce půjčit 280 miliard korun, v roce 2011 téměř 306 miliard a v roce 2012 téměř 313 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010, již zveřejnilo ministerstvo financí. Letos úřad počítá s půjčkami ve výši 278,8 miliardy korun.

Na korunu by nemělo mít vydání dluhopisů v zahraniční měně vliv.

Zdroje dat v grafech: Ministerstvo financí ČR, Evropská komise
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru