Hladkou výhrou 3:0 nad Brnem se fotbalisté pražské Sparty po 22. kole první ligy osamostatnili v čele ligy, když využili remízové zaváhání konkurenčních Teplic, před kterými nyní mají dvoubodový náskok. Sparťané výhrou natáhli šňůru neporazitelnosti už na 25 zápasů. Brno naopak na Letné poprvé v jarní části ztratilo body po předchozích pěti výhrách.

Sparta se v ofenzivě rozjížděla pomalu, dobře fungující brněnskou obranu její hráči ohrozili až ve 38. minutě: Žofčák dlouhým pasem našel Sionka, toho v pokutovém území zastavil brankář Bureš a sudí Hrubeš i přes protesty Brňanů nařídil penaltu. Už potřetí na jaře se k ní postavil Žofčák, ale chabou střelou nechal vyniknout Bureše.

Mýlil se ale ten, kdo myslel, že Spartu Žofčákova chyba zlomí. Naopak už po čtyřech minutách před brněnskou obranou v ostrém souboji předčil útočník Wilfried brněnského zadáka Jílka a Kucka zblízka poslal domácí do vedení.

Plány Brna na ráznou odpověď vzaly za své už těsně po poločase. Hned po dvou minutách se na hranici pokutového území opřel do odraženého míče útočník Kadlec a povedenou ranou levačkou zamířil skvěle do levého horního rohu branky.Euforii sparťanů v 51. minutě ještě zvýraznil Kucka svojí druhou trefou v zápase.

Zdánlivě pohodový závěr tak Spartě narušily až dvě nečekané ztráty v jejích řadách. Po hodině hry nejprve zřejmě kvůli problémům se svalem odstoupil ze hry stoper Brabec. Jeho náhradník Hejda však na hřišti vydržel pouhých třináct minut a opustil hřiště na nosítkách, když jej zřejmě zradila achilovka. Cestu Sparty za triumfem už ale ani vynucené změny v obraně ohrozit nemohly.

Jablonec opět prohrál derby, Teplice si daly vlastence

Fotbalisté Slovanu Liberec už zřejmě zažehnali jarní krizi a po nevydařeném startu už podruhé za sebou zdolali favorita. Po čtvrteční výhře na Slavii dnes zvítězili v derby nad Jabloncem 4:2 a zastavili tak jeho útok na čelo tabulky. V prvním poločase se za domácí trefili Nezmar, Dočkal a Kerič, za hosty ještě udržoval kontakt dvěma góly Lafata. Vlastní branka Zábojníka hned po přestávce však definitivně rozhodla o tom, že tři body zůstanou v Liberci.

Jabloneckým fotbalistům se pod Ještědem tradičně nedaří, ještě nikdy tam nevyhráli a v posledních čtyřech zápasech nezískali ani bod. Ani tentokrát si bilanci nevylepšili, přestože podle postavení v tabulce byli favoritem a také hned ve čtvrté minutě trefil jejich Pavlík ze třiceti metrů tyč.

Teplice ztratili nadějně rozehraný zápas na půdě Bohemians 1905. Od 36. minuty totiž vedli po gólu Vondráška, jenže ve druhém poločase domácí z minima šancí vytěžili vyrovnání, k němuž přispěl nešťastnou tečí teplický stoper Rosa.

Do vršovického Ďolíčku se vrátil ligový fotbal poprvé od začátku listopadu a bezmála pětiměsíční čekání nažhavilo jak fanoušky Bohemians, kterých přišlo skoro sedm tisíc.

Slovácko si vyměnilo pozici s Budějovicemi

Fotbalisté Příbrami porazili Bohemians Praha 3:2 a po čtyřech měsících se znovu dočkali tří bodů. Pod první jarní výhru středočeského celku se gólově podepsali kapitán Huňa, Pleško a Šmejkal, hosté stihli za nepříznivého stavu 0:3 pouze snížit zásluhou Jeslínka a Ibeho.

V nepříliš pohledném boji si připsalo důležité tři body i Slovácko. Ty jim v zápase proti Českým Budějovicím zajistila přesná střela Václava Ondřejky v 62. minutě zápasu vítězství 1:0. Hosté za celý zápas vážněji neohrozili brankáře Filipka a v tabulce klesli na 14. místo, když je přeskočil právě jejich dnešní přemožitel.

Jediným celkem, který si přivezl tři body ze hřiště soupeře, byla Olomouc. Ta po bezbrankovém prvním poločase nakonec díky brankám Šultese, Schulmeistera a Rossiho zdolala Kladno 3:2. Za domácí se trefili Procházka a Holub.

22. kolo první fotbalové ligy:

FC Slovan Liberec - FK Baumit Jablonec 4:2 (3:2)
Branky: 7. Nezmar, 22. Dočkal, 37. Kerič, 47. Zábojník vlastní - 15. a 38. Lafata. Rozhodčí: Zelinka - Večeřa, Gallo.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 3:2 (1:0)
Branky: 6. Huňa, 49. Pleško, 57. Šmejkal - 71. Jeslínek, 86. Ibe. Rozhodčí: Královec - Jiřík, Teuber. ŽK: Hušbauer - Drobný, Flachbart, Macháček. Diváci: 2112.

Bohemians 1905 - FK Teplice 1:1 (0:1)
Branka: 73. vlastní Rosa - 36. Vondrášek. Rozhodčí: Kocourek - Čecháček, Handlíř. ŽK: Lukáš, Kaufman, Róth, Nikl - Ljevakovič, Vidlička. Diváci: 6903.

1. FC Slovácko - SK Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)
Branka: 62. Ondřejka. Rozhodčí: Adámek - Chytil, Hojsík. ŽK: Valenta - Krob. Diváci: 4928.

SK Kladno - Sigma Olomouc 2:3 (0:0)
Branky: 49. Procházka, 60. Holub - 50. Šultes, 54. Schulmeister, 73. Rossi. Rozhodčí: Jílek - Vysloužil, Lakomý. ŽK: Holub, Beneš, Bartoš - Kaščák, Blaha, Nuc. Diváci: 2054

AC Sparta Praha - 1. FC Brno 3:0 (1:0)
Branky: 43. a 51.Kucka, 47. Kadlec. Rozhodčí: R. Hrubeš - Wilczek, Tacina. ŽK: Bureš, Jílek (oba Brno). Diváci: 10.655.

1. Sparta 22 12 10 0 30:9 46
2. Teplice 22 12 8 2 36:21 44
3. Jablonec 22 12 5 5 26:21 41
4. Ostrava 21 11 6 4 31:18 39
5. Plzeň 22 11 6 5 29:21 39
6. Mladá Boleslav 21 9 4 8 35:27 31
7. Olomouc 22 9 4 9 35:28 31
8. Slavia 21 8 7 6 26:21 31