Palubní personál přední britské letecké společnosti British Airways vstoupil v noci na sobotu do druhého kola stávkových akcí na protest proti úsporným opatřením firmy. Stávka naplánovaná na období těsně před dopravně rušnými velikonočními svátky má trvat čtyři dny a navazuje na třídenní akci z minulého víkendu, kvůli níž byla zrušena zhruba tisícovka letů. Akce, která postihne i spojení mezi Prahou a Londýnem, však podle firmy překazí cestovní plány jen malého procenta lidí, kteří si u British Airways koupili letenky.

V sobotu se ještě mezi českou a britskou metropolí mají uskutečnit všechny lety podle letového řádu, po další tři dny však bude společnost vypravovat denně pouze dva lety ze čtyř jedním směrem.

Firma sdělila, že se jí v období stávky podaří opět přepravit více než 75 procent zákazníků. Firma plánuje uskutečnit všechny lety z londýnských letišť Gatwick a City a 70 procent dálkových letů z Heathrow. Převést rezervace na jiného přepravce dokázala u 18 procent pasažérů a bez zajištěného spojení zůstane pouze sedm procent lidí s rezervacemi.

"Mám radost, že budeme moci v nadcházejících dnech přepravit tak velké procento našich zákazníků do jejich zvolených destinací. Zároveň je mi líto těch, jejichž plány zmařila zcela neodůvodněná akce (odborového svazu) Unite," uvedl šéf British Airways Willie Walsh.

Palubní personál chtěl stávkovat již o Vánocích, tehdy mu to však soud kvůli nesrovnalostem v hlasování nedovolil.

Protest Unite proti úsporným opatřením firmy ohrožené vysokými ztrátami přichází ve velmi nevhodnou dobu pro britského labouristického premiéra Gordona Browna, který se chystá na začátek května vyhlásit parlamentní volby. Odbory přitom zajišťují labouristům tradičně většinu financí a svaz Unite je jedním z předních sponzorů strany.

British Airways uvedla, že třídenní stávka o minulém víkendu ji stála kolem sedmi milionů liber (zhruba 198 milionů Kč), avšak výhled hospodaření nijak zásadněji neovlivnila. Společnost chce snížením nákladů uspořit ročně 62,5 milionu liber, aby se vyrovnala s klesající poptávkou, kolísavými cenami paliv a sílící konkurencí nízkonákladových přepravců.

Minulá stávka vyvolala slovní přestřelky mezi vedením firmy a odbory. Společnost uváděla, že dokázala naplnit většinu letových řádů a že z téměř 12 tisíc zaměstnanců palubního personálu jich do práce za stávky dorazila více než polovina. Svaz Unite, který zastupuje kolem 90 procent zaměstnanců palubního personálu firmy, označil firemní statistiky za zavádějící a prohlásil, že podpora stávky byla velmi silná.

 

Denní ztrátu kvůli stávce odbory se zahrnutím dodatečných nákladů a ztracených tržeb vyčíslily na 15 až 20 milionů liber, což za sedm stávkových dní vychází na více než 100 milionů liber. Unite rovněž prohlásila, že firma se pokouší eliminovat odborovou organizovanost palubního personálu a fatálně oslabit činnost odborů na pracovištích.

V Británii se příští měsíc chystají stávkovat i železničáři a plynaři, a situace tak začíná připomínat chaos druhé poloviny 70. let minulého století. Tehdy si vládnoucí labouristé nebyli schopni poradit se spřátelenými odbory, které v zemi nastolily chaos a vytvořily půdu pro dlouhou vládu konzervativců v čele s Margaret Thatcherovou.