Jak dál s vládou

Výkonná rada ODS vyjádřila připravenost jednat s premiérem Janem Fischerem o dalším fungování vlády. Plyne to z jejího usnesení.

Podmínkou však je, aby Fischer i ostatní strany, které se na vzniku nynějšího úřednického kabinetu podílely, "držely slovo" a dohody uzavřené při vzniku vlády.

ODS společně s ČSSD a Stranou zelených dohodly vznik Fischerova kabinetu loni po pádu koaliční vlády vedené ODS. V posledních týdnech začíná tehdy domluvený model nepolitického kabinetu praskat.

Nejprve ministr vnitra Martin Pecina oznámil svou kandidaturu do květnových sněmovních voleb za sociální demokracii a podle ODS tak porušil dohody. Fischer ministra jen vyzval k tomu, aby kampaň nezasahovala do toho, jak řídí svůj úřad.

Strana zelených se tento týden rozhodla vládu zcela přestat podporovat poté, co premiér po rezignaci ministra životního prostředí Jana Dusíka, kterého zelení nominovali, bez konzultací pověřil řízením resortu ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Zbývající ministr nominovaný SZ Michael Kocáb ale výzvu strany k odchodu z vlády zatím nevyslyšel a žádal jednání stran.

Premiér Fischer ve středu předsedy ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka požádal o návrhy dalšího postupu. Fischer uvedl, že má zájem na takovém společném řešení, které zajistí racionální dokončení funkčního období vlády. Premiér je do pátku na jednání Evropské unie v Bruselu. Paroubek dnes bez bližších podrobností řekl, že Fischerovi již odpověděl.

Předseda ODS Topolánek, pro kterého bylo dnešní jednání výkonné rady ODS osobní prohrou, ve středu uvedl, že je připraven s premiérem jednat. K možnosti dohody je ale skeptický. Občanští demokraté dávali najevo, že jsou připraveni navrhnout do vlády své kandidáty, aby v ní zástupci ČSSD neměli většinu.

O osudu Mirka Topolánka je rozhodnuto. Předseda ODS po výzvě výkonné rady odstoupil z prvního místa jihomoravské kandidátky do sněmovních voleb dva měsíce před jejich konáním. Jeho místo zřejmě zaujme "dvojka" na kandidátce, současný poslanec Václav Mencl.

Jako celostátního volebního lídra navrhl Topolánek místopředsedu Petra Nečase. Jeho návrh rada většinově schválila. Na základě doporučení výkonné rady zváží Topolánek také setrvání v čele strany.

Pražská organizace ODS, kterou vede Topolánkův kritik primátor Pavel Bém, by chtěla, aby předseda ODS opustil vedení strany ještě před volbami. K tomu vyzvala i místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Šéf ODS už dříve řekl, že pokud by byla jeho kandidatura zpochybněna, odstoupí i z postu předsedy strany. Nečas prohlásil, že zatím neví, zda se bude ucházet i o tuto funkci, nejdůležitější jsou podle něj nyní květnové sněmovní volby.

Nečas sám po jednání širšího stranického vedení zdůraznil, že je připraven tvrdě pracovat až do voleb pro to, aby ODS "zařadila vyšší rychlostní stupeň" a plně se koncentrovala na sněmovní volby.

Vodrážka: Nečas premiérem? To se ještě uvidí

Nečas Topolánkovi poděkoval za "velmi těžké a zodpovědné rozhodnutí". ODS se podle něj nyní hodlá plně koncentrovat na volby, chce opustit mediální kauzy a programem oslovit voliče.

Strana v průzkumech nyní ztrácí na ČSSD vedenou Jiřím Paroubkem. "Zařadíme vyšší rychlostní stupně a pojedeme plně koncentrováni na tyto volby," poznamenal Nečas, který je připraven se v případě vítězství strany v květnových volbách ujmout funkce předsedy vlády.

Podle prvního místopředsedy strany Davida Vodrážky je ale o podobných věcech předčasné mluvit. "Budeme o tomto jednat, není to tak, že bychom si rozdělovali medvěda, který ještě běhá v lese," poznamenal.

"Jde mi v této chvíli spíše o stabilitu fungování a kontinuitu, což výkonná rada respektuje," řekl po svém rozhodnutí odejít z kandidátky Topolánek. V posledních dnech čelil ostré kritice za své výroky na adresu homosexuálů, církve a Židů pronesené v neformálním rozhovoru při focení pro gay magazín. Svá slova označil za vytržená z kontextu, přesto se za ně omluvil.

Topolánek se neuměl bránit masivní výzvě

O funkci i místo na kandidátce bojoval už v úterý na jednání grémia strany, tehdy své místo uhájil.  Byl přesvědčen, že dnešní jednání širšího stranického vedení "ustojí".

"To (dnešní - pozn. redakce) rozhodování vůbec nebylo jednoduché. Nečekejte ode mne nějaká sáhodlouhá vysvětlení, proč jsem se tak rozhodl. Já jsem to udělat nemusel, samozřejmě," odpověděl Topolánek na otázku, co jej od úterý donutilo změnit názor.

Dnešní výzva podle něj byla "natolik masivní, že se nedala nerespektovat". Podle neoficiálních informací pro jeho odchod z kandidátky hlasovalo 37 z 45 přítomných.

Topolánek doufá, že po jeho dnešním rozhodnutí se ODS vrátí k předvolebním tématům. "Moje neukázněnost otáčela veřejnou diskusi úplně špatným směrem," poznamenal. Diskuse okolo jeho výroků, nikoliv jejich obsah, byl podle Topolánka hlavním důvodem dnešních doporučení stranické výkonné rady.

Topolánek se nyní jako předseda bude soustředit na "technické zabezpečení chodu strany", zřejmě až do kongresu ODS. Ten se obvykle koná na konci roku.

Nečas dnes ale poznamenal, že jej strana svolá ihned po "vítězných volbách". Nemá prý nyní starosti, zda se na kongresu hodlá ucházet o post předsedy strany. "Volby rozhodnou o ambicích jednotlivých aktérů," poznamenal. Topolánek sám už dříve řekl, že z čela strany odejde, pokud ODS květnové parlamentní volby prohraje.

Pro Paroubka to je jen křečovitá hra na změnu

"Není jen kampaň, existují problémy s vládou," připomněl Topolánek. Definitivní řešení, jak bude strana vedena podle něj přímo nesouvisí s kampaní a volbami do Poslanecké sněmovny. 

Jako první k odchodu z čela ODS vyzval Topolánka v pondělí předseda Senátu Přemysl Sobotka. Ten dnes opustil jednání výkonné rady brzy po zahájení, neboť jej prý Topolánek obvinil z organizace spiknutí.

"Já jsem rád, že výkonná rada již bez mé účasti potvrdila, že nejsem žádným vůdcem spiknutí proti Topolánkovi, zachovala si svůj rozum a potvrdila, co jsem vyhlásil už v pondělí," reagoval Sobotka pro HN. Podle něho má nyní ODS větší šanci. "Napravili jsme si tvář před voliči a teď máme velkou šanci napravit si svou reputaci," dodal Sobotka.

"Nejhorší jsou ta rozhodnutí, která přicházejí pozdě. ODS je nyní jako zkažená treska: uvnitř shnilá, navrch lesklá. Je to jen křečovitá hra na změnu, nikoliv změna sama. V čele ODS zůstali ti samí lidé, kteří jsou zodpovědni za výsledky i obsah politiky Topolánkovy vlády, tedy za politickou korupci, justiční mafii a asociální politku." řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Petr Nečas je zkušený, korektní a respektovaný člověk, tam nemůže být žádná potíž," řekl České televizi lidovecký šéf Cyril Svoboda. "Ale nebyla by žádná potíž ani s Mirkem Topolánkem. My uzavíráme dohody se stranami, nikoliv s jednotlivci," dodal šéf lidovců.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že podle jeho názoru nebyl největším problémem ODS Topolánek, ale lidé jako pražský primátor Pavel Bém či starosta Prahy 5 Milan Jančík. "Dominují jako ztělesnění zkorumpovanosti a klientelismu a vrhají stín na celou ODS," míní Liška.

Je podle něj těžké soudit, zda dnešní krok ODS pomůže či uškodí. "Musím popravdě říci, že maratony jednání vedení ODS v posledních dnech mi jako předsedovi parlamentní strany připadají nesrozumitelné a tak to musí působit i na občany," dodal Liška.


Působení Mirka Topolánka v ODS

1994 Vstoupil Mirek Topolánek do ODS

1996 Mirek Topolánek vstupuje do Senátu za obvod Ostrava město

1998 Se stává předsedou senátního klubu ODS

2002 Topolánek se stává místopředsedou senátu a předsedou ODS

2006 Vstupuje jako pražský lídr do Poslanecké sněmovny

2006 Stává se premiérem menšinové vlády, která nezískala důvěru

2007 Topolánkova vláda obhájila důvěru

2008 ODS pod Topolánkovým vedením úplně vyhořela v krajských volbách, zvítězila jen v Praze

2009 Sněmovna vyhlásila vládě nedůvěru, přispěly k tomu i hlasy poslanců ODS

2009 ODS vyhrává volby do Evropského parlamentu

2010 Mirek Topolánek odstupuje z kandidátky Jihomoravského kraje i z pozice celostátního lídra