Mykola Azarov není ve funkci ukrajinského premiéra ještě ani měsíc a už čelí první ostré kritice. Poněkud nečekaně za ní však nejsou jeho ekonomické či zahraničněpolitické postoje, ale poněkud nešikovné vyjádření na téma ženy v politice. A také fakt, že v jeho vládě nezasedá jediná ministryně.

Právě plně mužský kabinet napadly organizace prosazující rovné příležitosti pro obě pohlaví záhy po jeho představení veřejnosti, nyní však Azarov ještě přilil olej do ohně, když obhajoval výběr svých spolupracovníků.

"Jedni tvrdí, že naše vláda je velká, druzí, že v ní nejsou ženy a během zasedání Kabinetu ministrů není na koho se dívat. Samé fádní obličeje. Při vší úctě k ženám musím říct, že provádět reformy není záležitost pro ženy," citovala ve čtvrtek premiéra agentura UNIAN.

Feministické skupiny okamžitě označily jeho výroky za postoje hodné "neandrtálce" či "dinosaura".

Azarov se ale brání tím, že agentura jeho vyjádření vytrhla z kontextu. "Absolutně to neodpovídá skutečnosti a premiéra to poškozuje," uvedla tisková služba vlády. Ta v prohlášení zdůrazňuje, že šéf vlády si rozhodně nemyslí, že by ženy na vysokou politiku nestačily, údajně měl na mysli spíše náročnost ministerské práce.

"Ministři musí pracovat až 15 hodin denně, a proto bych žádné ženě, obzvlášť pokud má děti, nepřál takovou zátěž," uvádí premiér své vystoupení na pravou míru.

Související