Finanční razie v Británii

7 lidí zadrženo

143 agentů a policistů nasazeno

Britské úřady vykonaly dosud největší zátah proti bankéřům a makléřům, které podezírají ze zneužívání vnitřních informací při obchodování (tzv. insider-tradingu).

Jejich američtí kolegové se zase pochlubili odhalením dalšího finančního finančního podvodu typu "letadlo" (Ponziho schéma). Škoda se v tomto případě zatím odhaduje na zhruba 80 milionů dolarů.

Panika v londýnské City

CITÁT
Nejmenovaný bankéř ze "zasažené" banky
"Existuje riziko, že naše pověst bude značně poškozena. Šéfové naší divize investičního bankovnictví jsou dost rozzuření."

Bankéři z londýnské City jsou zděšeni především rozsahem vyšetřovaného podvodu. Podle dostupných informací jsou do něj zapleteni zaměstnanci dvou velkých evropských bank - Deutsche Bank a Exane, dcery francouzské BNP Paribas - a amerického hedgeového fondu Moore Capital. Zadrženo bylo celkem sedm lidí. O rozsahu provinění může vypovídat i to, že britský úřad pro dohled nad finančním trhem (FSA) a speciální policejní tým, který se zabývá organizovaným zločinem, do akce nasadily celkem 143 lidí. Sledování podezřelých probíhalo zřejmě více než dva roky.

Britské úřady sice odmítly poskytnout jména zadržených, podle agentur však byl do sítě zapojen šéf evropských prodejů v Exane Clive Roberts. Podle zdrojů z bankovních kruhů byli mezi zadrženými také Julian Rifat, akciový obchodník Moore Capital, Martyn Dodgson z Deutsche Bank, Graeme Shelley, broker Novum Securities, a Iraj Parvizi, šéf fondu Aria Capital.

"Existuje velké riziko, že naše pověst bude značně poškozena, ačkoliv jsou do toho zapojeny i další banky," řekl agentuře Reuters nejmenovaný pracovník jedné ze "zasažených" bank. "Šéfové naší divize investičního bankovnictví jsou dost rozzuření," dodal.

Podle právníků je už vyšetřování ve velmi pokročilém stádiu. "To, jak byla akce provedena, nese známky pokročilého vyšetřování," říká Nathan Willmott, partner Berwin Leighton Paisner.

"Existují náznaky, že v tomto případě je FSA připravena sdělit obvinění proti jednotlivcům spíše v řádu dnů než měsíců," dodává Nathan Willmott.

Nová strategie FSA tedy zřejmě přináší první ovoce. Úřad byl totiž dlouhodobě kritizován, že nedělá dost, aby zastavil podvody na trhu. V roce 2009 však podle agentury Reuters vybral rekordní částku na pokutách a uspěl v prvních dvou trestních kauzách.

V Madoffových stopách

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) ve středu odhalila "následovníka" Bernarda Madoffa. Realitní makléř z Nového Mexika mohl způsobil asi šesti stovkám investorů škodu za zhruba 80 milionů dolarů.

Burzovní komise obvinila realitního makléře Douglase Vaughana a jeho firmu The Vaughan Company Realtors, že vydávali směnky s pevným úrokem až 25 procent. Makléř pak nově získané peníze v klasickém podvodu používal na výplatu klientů, kteří se zapojili dříve.

Podle dosavadního vyšetřování makléř klientům lhal a sliboval jim, že směnky jsou kryty nemovitostmi a jeho osobním majetkem. Podvod vyšel najevo ve chvíli, kdy Vaughan nesehnal nové klienty, z jejichž peněz by uhradil splatné závazky vůči starším klientům.

Ve srovnání s jiným podobným případem jde však jen o "drobek". Americký finančník Bernard Madoff, odhalený v roce 2008, zpronevěřil až 65 miliard dolarů. Nyní je ve vězení , odsouzen na 150 let.


JDEME PO NICH
Šéf britského finančního dohledu Adair Turner chce napravit reputaci svého úřadu. Tento týden vytáhl proti skupině, která je podezřelá ze zneužívání vnitřních informací.
FOTO: BLOOMBERG

Související