Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Josef Průša bude tím, kdo začne odebírat tituly problematickým absolventům právnické fakulty. Na postupu se dohodl s děkanem práv Jiřím Pospíšilem.

Rozhodnutí rektora bude konečné, není proti němu možnost odvolání. Dotyční se budou moct pouze obrátit na soud. První návrhy na odebrání titulu v případě držitelů Ph.D. rozešle univerzita během následujících dní.

Rektor a děkan se také dohodli na tom, že právnická fakulta do 30. dubna pojmenuje a označí konkrétní viníky celé kauzy a řekne, jak proti nim bude postupovat. "Univerzita na základě toho zváží, případně podnikne další právní kroky," uvedl Průša.

Podle Pospíšila nyní společně zvažují rozšíření trestního oznámení nebo variantu podání samostatné žaloby na ochranu dobrého jména univerzity. Fakulta také bude došetřovat potřebné věci, vycházet přitom má ze závěrečné zprávy speciální komise ZČU.

Poslední možností bude soud

Podle rektora i děkana bude rozhodnutí o zrušení vysokoškolského diplomu v rámci vysokoškolské správy konečné. "Právní moci nabude doručením," uvedl Průša. Ministerstvo školství tak nebude formálně zapojeno do celé procedury. Absolventi, jimž byl titul odebrán, se mohou v případě nesouhlasu pouze obrátit na soud.

Došetření všech kauz a pojmenování viníků proběhne podle Pospíšila v řádu několika dnů. Fakulta vyjde ze závěrečné zprávy, podle níž je problematické studium u 44 absolventů magisterského studia, devíti bakalářského a 12 držitelů titulu JUDr. Dokončí prověrku případů a u jednotlivců začne zpracovávat konkrétní návrhy, které postoupí rektorovi.

Adepti na odebrání titulu dostanou dopis s informací o zahájení správního řízení a budou se moci vyjádřit a podat dodatečné informace. "Pokud je někdo navržen na to, že mu má být odebrán akademický titul, tak je to samozřejmě výrazný zásah do jeho práv a je zřejmé, že musí mít právo se v rámci toho procesu vyjádřit," uvedl Pospíšil.

Zda dostanou deset nebo více dní na svoji reakci, zatím neuvedl. Jako expert na správní řízení bude postup koordinovat František Korbel, jež působí na plzeňských právech..

V nejbližších dnech by se také měla sejít etická komise. Bude mít zřejmě pět členů, čtyři mimo univerzitu a jednoho z univerzity. Komise by měla odpovědět na otázky rektora, ten je zatím nespecifikoval.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková naznačila, že jména hříšníků z plzeňských práv by se na veřejnost mohla dostat právě díky etické komisi.

Průša řekl, že je otázkou diskuze, zda se etického panelu zeptá na konkrétní jména a díky tomu by se je mohla dozvědět veřejnost. Univerzitu nyní kontroluje Úřad pro ochranu osobních údajů, podle rektora ale prověrka nesouvisí s děním na právech