Téměř zapomenutou divadelní jednoaktovku Prase od Václava Havla, která se nedostala do autorových sebraných spisů, oprášilo brněnské divadlo Husa na provázku. Inscenaci slavnostně představí v červnu na festivalu Divadelní svět v Brně a poté s ní vyjede na letní festivaly a evropské turné.

Absurdní groteskní příběh o tom, jak disident Havel shání prase na zabijačku, představili o víkendu divadelníci při cvičném uvedení. Ačkoliv nešlo o oficiální premiéru, bylo vyprodáno.

Prase shání celá vesnice

Havla zřejmě při psaní inspiroval skutečný zážitek. Kvůli tomu, že disident shání prase, je v divadelní hře na nohou celá vesnice. Lidé si na jednu stranu chtějí vydělat, ale zároveň se bojí případného postihu za kontakt s nepřítelem režimu.

"A tak se rozpoutává groteskní férie na téma, jakými možnými i nemožnými způsoby lze současně prase dodat i nedodat, na koho případně onu osudovou dodávku delegovat, a hlavně - jak z toho co nejvíce vyrazit," uvedl režisér Vladimír Morávek.

Divadelníci z Husy na provázku ve výčtu inspiračních zdrojů uvádějí také haškovskou grotesku, filmy Miloše Formana i neuchopitelnost nálad Franze Kafky.

Jednoduchý příběh soubor pojal jako sled kabaretních výstupů a klauniád, jež prokládá úryvky z české národní opery Prodaná nevěsta. Roli Václava Havla svěřil režisér Milanu Holendovi. Scénu, masky a kostýmy připravila Sylva Hanáková.

"Slavnostní premiéru bude mít Prase až v červnu na festivalu Divadelní svět, " řekla Martina Měšťanová z propagace divadla. V létě část souboru vyrazí s Prasetem na turné, které je při putování z Francie do Ruska zavede do řady evropských metropolí.

Název turné Mir Caravan navazuje na stejnojmenný projekt, jenž v létě roku 1989 spojil soubory z obou stran železné opony. První Karavany míru se zúčastnila divadla z tehdejšího Sovětského svazu, Velké Británie, Itálie, Francie, Španělska a Polska.

České divadlo reprezentovala brněnská Husa na provázku, tehdy ještě pod názvem Divadlo Na provázku. Bezmála 200 divadelníků, mimů a muzikantů tenkrát putovalo pět měsíců z Moskvy do Francie se zastávkami ve Varšavě, Praze, Berlíně, Kodani, Basileji a Paříži.

Husa na provázku si cestu Evropou dodnes připomíná a pražskou zastávku považuje za součást vlny občanských protestů proti totalitě, která na konci roku 1989 vedla k pádu komunistického režimu v Československu. Nový projekt chce připomenout nejen staré události, ale také oživit zájem o divadlo v Evropě.

Související