Po čtyřech letech marného zápolení s čínskou cenzurou se světová jednička Google z největšího internetového trhu stáhne. Podle agentury AFP a čínských médií, by měl den D připadnout na desátého dubna. Tento týden by měli termín odchodu oficiálně oznámit i zástupci vyhledávače.

Mluvčí Googlu Marsha Wang informaci nekomentovala a jen zopakovala, že na jejich postoji se nic nemění. Pokud tedy Čína neustoupí od cenzury, tak bude Google nucen odejít. Deník The China business News se odkazuje na nejmenovanou reklamní agenturu, která s Googlem v Číně spolupracuje. "Dozvěděli jsme se, že Google odejde desátého dubna, ale informace dosud nebyla oficiálně potvrzena," napsaly čínské noviny a dodávají, že by přesnější podrobnosti o budoucnosti Googlu v Číně měly být odhaleny již dnes.

Ledy tak během více než dvouměsíčních jednání neroztály. "Jestli odejdou, nebo ne, je na nich," komentoval minulý týden situaci ministr průmyslu a informací Li I-čung agentuře AP a dodal, že se čínský internetový trh bude dále rozvíjet i bez Googlu.

Google musí čínské nesnáze vyřešit co nejdříve, protože jej váhání stojí peníze, a navíc nejistota znervózňuje investory i partnery. Během minulého týdne totiž společnost k jasnému vyjádření vyzvala sedmadvacítka čínských partnerů. Poškozuje to prý jejich zájmy. Firma například kvůli sporu odložila čínský start prodeje svého prvního mobilu Nexus One.

Případným odchodem z Číny by Google nepotěšil své akcionáře, kteří jsou už teď nervózní. Podle banky JP Morgan by totiž jen letos mohl na v Číně utržit až 600 milionů dolarů a navíc na jeho uživatele už si brousí zuby Microsoft. Ten vyhlásil expanzi na 350milionovém čínském internetovém trhu včetně vyhledávání jako absolutní prioritu pro letošní rok. Lákavý je především balík 1,05 miliardy dolarů, který se ve vyhledávání na čínském internetu protočí.

Google přišel v polovině ledna s hrozbou zrušení cenzury nebo odchodu z Číny po hackerském útoku na e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva. Podle vyšetřování Googlu stáli za útokem čínští hackeři, podporování patrně místní vládou. Ti kromě přístupových údajů do služby Gmail napadli více než 30 technologických, finančních i průmyslových firem z USA.POD DOHLEDEM
Sídlo čínské pobočky Googlu v Pekingu brzy osiří. Čínská vláda a firma se na zrušení cenzury stále nedohodly.
FOTO: ČTK/AP

Související