Stovky zrušených letů, desetitisíce naštvaných cestujících a škody jdoucí do desítek milionů liber. Takový je v hrubých rysech výsledek prvních dvou dnů třídenní stávky palubního personálu britské letecké společnosti British Airways. Začala v sobotu a další, navazující čtyřdenní stávka měla začít 27. března.

V době uzávěrky HN se však objevily zprávy, že odboroví předáci vyzvali k nové diskusi s vedením letecké společnosti, která by tomuto chystanému pokračování předešla.

Odborový svaz stávkou protestuje proti plánovanému propouštění a zmrazování mezd - úsporným opatřením, které by mělo leteckou společnost vrátit k zisku. Incident by ale mohl plány firmy překazit. Stávka má totiž podle odhadů stát asi 25 milionů liber, což je v přepočtu skoro tři čtvrtě miliardy korun.

Firma spustila krizový plán

Chaos o víkendu postihl desetitisíce cestujících. Krizový náhradní letový plán počítal s tím, že se aerolinkám podaří přepravit alespoň 60 procent cestujících, přestože zruší na 1100 z celkového počtu 1950 plánovaných letů. Podle posledního prohlášení BA ale vzlétlo z londýnského letiště Heathrow více letadel, než se předpokládalo.

Firma si najala letadla od konkurenčních aerolinií a do práce zapojila několik tisícovek dobrovolníků z řad zaměstnanců z jiných oddělení. Do práce v uplynulých dvou dnech však nepřišlo deset tisíc zaměstnanců, členů odborového svazu Unite.

Generální ředitel BA Willie Walsh se cestujícím omluvil na webových stránkách společnosti i prostřednictvím internetového portálu YouTube. Označil sobotu, kdy stávka vypukla, za "strašný pro British Airways". Pro leteckou společnost je to první podobný protest za téměř 15 let.

Pokud by odboráři dostáli svým hrozbám a vyhlásili příští sobotu další stávku, která by měla paralyzovat dopravu na čtyři dny, aerolinky by podle odhadů tratily až 63 milionů liber (v přepočtu asi 1,776 miliardy korun).

Ohroženo je 1700 míst

Nejde však jenom o ztráty ze zrušených letů.

Přežití letecké společnosti je do značné míry závislé i na tom, zda se jí podaří snížit náklady a prosadit úsporná opatření, proti kterým odboráři protestují.

Britské aerolinky chtějí hospodářské recesi čelit seškrtáním zhruba 1700 pracovních míst a zmrazením mezd třem čtvrtinám zaměstnancům.

Firma rovněž plánuje zkrátit asi třem tisícovkám zaměstnanců pracovní úvazky a omezit personál na dálkových letech.

Pokud se firmě změny nepodaří zavést, pravděpodobně se nedostane ze ztráty (401 milionů liber), kterou utrpěla v loňském roce.

Nejhorší dva roky v historii

Současná stávka British Airways navazuje na sérii protestů v letecké dopravě, v nichž odbory požadují zachování pracovních míst nebo zvýšení mezd. V únoru se do stávkování pustili francouzští dispečeři letecké dopravy, kteří se obávali o ztrátu místa kvůli integraci letového provozu. Pocítily ji hlavně francouzské aerolinie Air France-KLM, které musely během prvních dvou dní protestů zrušit čtvrtinu krátkých a středně dlouhých letů z letiště Charlese de Gaulla.

Ve stejné době stávkovali piloti německé letecké společnosti Lufthansa, kteří rovněž požadovali zachovat současný počet pracovních míst a zároveň zvýšit platy.

Letecké společnosti prožily loni kvůli hluboké recesi nejhorší dva roky v historii. V roce 2008 a 2009 prodělaly přibližně 28 miliard dolarů, což je více než ve stejném období po 11. září 2001. Kromě nižšího počtu cestujících, který přinesla krize, ohrožuje evropské aerolinky i konkurence nízkonákladových přepravců. Kdo nesnižuje náklady, nepřežije. První vlna úsporných opatření už proběhla, další ale naráží na prudký odpor zaměstnanců.


Výše škody

25 mil. liber (v přepočtu přes 700 milionů korun) bude podle odhadů analytiků stát firmu British Airways stávka, během níž nepřišlo do práce 10 tisíc zaměstnanců.


Cestujícím se omlouvám. Dnešek je pro British Airways strašným dnem.

Willie Walsh, generální ředitel British Airways (v sobotu 20. března, v první den stávky)


Největší aerolinie v Evropě (podle počtu přepravených cestujících, 2009)


aktuální situaci sledujte na www.ekonomika.ihned.cz



ZASTAVTE TO
Zaměstnanci British Airways protestují proti plánům vedení firmy, které chce zrušit 1700 míst a zmrazit platy.
FOTO: ČTK/AP