Dvanáct let čekalo Japonsko na velkou emisi akcií. K veřejné nabídce cenných papírů (IPO) se nyní chystá největší životní pojišťovna v zemi, společnost Dai-ichi Mutual Life Insurance. Ta chce na burze prodejem akcií vydělat 1,1 bilionu jenů, což odpovídá částce 12,2 miliardy dolarů. Jednalo by se tak o největší IPO na světě od března 2008, kdy na burzu vstoupila společnost Visa a prodala akcie za 17,9 miliardy dolarů. Na tokijskou burzu pojišťovna vstoupí 1. dubna.

Více se podařilo v Japonsku vydělat v roce 1998 pouze tamnímu mobilnímu operátorovi NTT DoCoMo, a to 18,1 miliardy dolarů. Dai-ichi ale k IPO připravuje v úplně jiných podmínkách, než které panovaly před pádem banky Lehman Brothers. Finanční krize trh s IPO téměř zmrazila a za loňský rok dosáhly podle deníku Financial Times objemy nových úpisů pouze třetiny hodnoty z roku 2007. V Japonsku dosud šest nových emisí vyneslo celkově 487 milionů dolarů, což je jen zlomek z 22 miliard dolarů, které letos vydělaly na burzách všechny asijské (tedy především čínské) firmy.

Přesná cena za akcii nebyla v době uzávěrky tohoto vydání dosud známa. Pojišťovna ale oznámila, že jedna akcie bude stát od 125 do 155 tisíc jenů (asi 1250 a 1550 dolarů).

S jakým úspěchem se druhé největší japonské IPO v historii setká, je podle odborníků těžké předpovědět. "V druhé polovině loňského roku byly trhy silné a investoři kupovali téměř cokoli. Jenže tento rok jsou trhy mnohem rozkolísanější," cituje deník New York Times hlavního analytika pro Asii u JPMorgan Securities Kestera Nga.

Důkazem může být čínský prodejce automobilových součástek Čung-šeng, který měl na začátku března vydat akcie za jednu miliardu dolarů. Kvůli nepříznivé náladě na trhu ale emisi nakonec odložil.

 

 

Japonské životní pojišťovny se kromě nevyzpytatelných trhů musí vyrovnat i s nepříznivou domácí situací. Poptávka po životním pojištění totiž kvůli hospodářské recesi prudce klesla a japonská společnost rychle stárne. Podle agentury Bloomberg bude téměř pětina obyvatel Japonska letos starší 65 let, což z něj činí stát s nejstarší populací na světě. I proto bude podle analytiků obtížné cenné papíry na trhu udat.

Trh s IPO pomalu ožívá i v Evropě. Společnost Enel, největší elektrárenská skupina v Itálii, minulý týden oznámila, že chystá emisi akcií své divize Enel Green Power, která se zabývá výrobou čisté energie, v hodnotě 13 miliard eur.Jednalo by se tak o největší IPO v Evropě od začátku krize. Emise by podle listu Financial Times měla proběhnout ještě letos.


IPO DAI-ICHI
12,2 miliardy dolarů

IPO ENEL
13 mld. EUR


Akcie japonských životních pojišťoven jsou laciné. Ale jsou laciné proto, že mají malý růstový potenciál.

Hideo Arimura, manažer fondu Mizuho Asset Management



BURZA OŽIJE
Na tokijské burze letos přibylo jen šest menších firem. Začátkem dubna ale na japonský akciový trh přijde největší životní pojišťovna v zemi, společnost Dai-ichi.
FOTO: REUTERS