Sparťané rozhodli mezi 30. a 38. minutou, kdy získali tříbrankový náskok Tomáš Netík a v přesilovkách Martin Ručinský s Michalem Brošem. Ručinský si v této fázi připsal i dvě asistence. Utkání sledovala nejvyšší návštěva letošního play off 10.502 diváků. Čtvrtý zápas série na čtyři vítězné duely se hraje v neděli od 18:10 opět v Praze.

Ostravané sice začali v Tesla Aréně aktivně, jejich snahu podpořila i sérii vyloučení domácích borců, leč brankově se hosté ani sparťané, za které měl největší šanci Koreis, neprosadili.

Na góly se čekalo až do druhého dějství. 92 vteřin po přestávce se radovali sparťanští příznivci. Tonovu střelu ještě Štěpánek vyrazil, ale po Cunikově pokusu už protlačil kotouč za záda reprezentačního gólmana Výborný. Ve 28. minutě nejprve na Štěpánka nevyzrál Broš, z protiútoku pak Vítkovice vyrovnaly, když Kvapilovu přihrávku od mantinelu usměrnil z mezikruží za Přikryla Francouz Treille.

Sparta ale brzy strhla vedení zpět na svou stranu. Koreis ještě neuspěl, ale pak vybruslil po narážečce s Ručinským z pravé strany nepokrytý Netík a blafákem do forhendu poslal svůj tým podruhé do vedení. V 33. minutě navíc Ručinský přesměroval při Sičákově vyloučení Vykoukalovu střílenou přihrávku do vítkovické sítě a bylo to už 3:1.

Ve 46. minutě se radovali zase hosté, když Jurečkovu střelu tečoval Selingr, který se objevil v sestavě až v reakci na nepříznivý vývoj. Hosté ucítili naději. Vítkovičtí hráli po vyloučeních Koreise a Hanzlíka pět minut před koncem dokonce 39 vteřin v pěti proti třem, zkusili i power play, ale Sparta odolala. Výsledek dovršil 74 vteřin před koncem při další hře bez brankáře hostů Ton.

Drama v Třinci rozhodl Koukal

V souběžně raném utkání se v Třinci, za stavu 1:1 na zápasy, představily Pardubice. Východočeši v průběhu utkání třikrát ztratili vedení, ale nakonec přece jen vyhráli. O jejich výhře rozhodl útočník Petr Koukal v čase 62:32. Dvěma trefami podpořil výhru hostů Petr Sýkora. V domácím dresu se dvakrát gólově prosadil Radek Bonk, který poslal zápas v poslední minutě do prodloužení.

Téměř vyprodaná Werk Aréna hostila čtvrtfinále play off po dvou letech a Oceláři v ní zahájili zápas mohutným náporem, který umocnila přesilovka z první minuty. Tři zajímavé šance ale zůstaly nevyužity a hosté se pomalu začali osmělovat. Několik závarů vyřešila třinecká defenziva nesmírnou obětavostí, střelu Jillsona zastavil brankář Hamerlík betonem, v početní výhodě promáchl u tyčky Kolář.

Podobně si na druhé straně počínal i Tomas a hosté z následného protiútoku udeřili: Pivko si se Sýkorou rychle vyměnili kotouč a pardubický kanonýr otevřel skóre. Ještě do přestávky Východočeši o vedení přišli. Nenápadná Kohnova střela od levého mantinelu i s přičiněním clonícího Bonka, který v první formaci Třince vystřídal Polanského, prošla brankáři Haškovi nad vyrážečkou.

Více než polovina druhé části se odehrála v režii Pardubic, kterým k tomu pomohly tři přesilové hry a rychlý gól Havíře. Hostujícího obránce třinecká defenziva nestačila při rychlém protiútoku mezi kruhy pokrýt a ten to potrestal střelou na vyrážečku. Své vedení navýšili, když v přesilové hře napřáhl od modré čáry Sýkora a puk zapadl přesně k pravé tyči. I dvoubrankové manko Oceláři umazali. V obou případech zapomněla obrana hostí před Haškem soupeřova útočníka a Peterek v oslabení i Bonk v přesilovce se nemýlili.

Závěrečná třetina začala stejně jako druhá. Pardubice z prvního útoku skórovaly, když po osmi sekundách Koukalovu přihrávku zpoza branky zužitkoval Kolář.

Pak se hosté stáhli a soustředili se především na obranu. To se jim však vymstilo. Osamocený Peterek přesně nezakončil, Růžičkovu střelu při závěrečné power play ztlumil Hašek. Gólovou pojistku odmítl Pineault, který netrefil prázdnou branku, a to se Pardubicím vymstilo. V závěrečných sekundách poslal zápas do prodloužení Bonk, ke kterému se odrazila od zadního mantinelu nepřesná střela Baleje. Následné prodloužení ale trvalo jen dvě a půl minuty, než bleskový útok přesně zakončil Koukal.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:
Sparta Praha - Vítkovice Steel 5:2 (0:0, 4:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 22. D. Výborný (Cunik, Ton), 30. Netík (Ručinský), 33. Ručinský (Vykoukal), 38. Broš (Ručinský, Látal), 59. Ton (D. Výborný, Jan Hanzlík) - 28. Treille (Kvapil, Burger), 46. Selingr (Jurečka, Ujčík). Rozhodčí: Minář, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. Diváci: 10.502. Stav série: 2:1.

Oceláři Třinec - Eaton Pardubice 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Kohn (Růžička), 34. Peterek (D. Květoň), 36. Bonk (Kohn, Růžička), 60. Bonk (Balej, Cartelli) - 11. P. Sýkora (Pivko), 21. Havíř (Kolář I), 28. P. Sýkora (Pineault, Cetkovský), 41. Kolář I (Koukal), 63. Koukal (Kolář I). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Kalivoda, Grochol. Vyloučení: 9:8, navíc Květoň - Hašek 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 4385. Stav série: 1:2.