Fakta

Hodnota firem na pražské burze

březen 2010

1333 miliard korun

březen 2009

887 miliard korun

 

Výkonnost vybraných podílových fondů

(za 12 měsíců)

Raiffeisen-Russland Aktien

Raiffeisenbank
akciový
182%

Sporotrend

Investiční společnost České spořitelny
akciový
165%

Access India Fund (Horizon)

ČSOB investiční společnost
akciový
137%

Pioneer Funds - Euro High Yield

Pioneer Asset Management
dluhopisový
118%

ING Emerging Europe

ING Investment Management
akciový
117%

ESPA Český korporátní

Erste Sparinvest
peněžního trhu
33%

Březen, měsíc akcií? Nynější rychlý vzestup akciových trhů takovému novotvaru nahrává. Třeba burzy v USA stouply od začátku měsíce o více než pět procent.

Index pětistovky největších amerických firem navíc v tomto týdnu vystoupal na nejvyšší hodnotu za posledních 18 měsíců. Od loňského března si polepšil téměř o 47 procent.

A ještě lépe si vedly rozvíjející se trhy, na čemž nezměnil nic ani včerejší mírný pokles. Akcie v Praze mají za sebou zatím šestiprocentní březnový vzestup. Za posledních 12 měsíců přidaly už téměř 71 procent. A celková hodnota firem, jejichž akcie se v Praze obchodují, stoupla ve stejné době z 887 miliard na 1,33 bilionu korun.

To jsou dobré zprávy pro všechny, kteří své peníze svěřili některému z podílových fondů - lidé v nich mají celkem uloženo přes 235 miliard korun.

Například investor, který přesně před rokem svěřil 100 tisíc korun akciovému fondu Sporotrend, by si nyní mohl vybrat 265 tisíc. Musel by ovšem mít pevné nervy - v té době vrcholila na trzích panika a lidé se svých investic v očekávání dalších propadů spíše zbavovali.

Pokud ovšem stejné peníze investoval v létě 2007, má dnes stále o 20 tisíc méně, než činila počáteční investice.

Sporotrend České spořitelny, který spravuje manažer Jiří Lengál, kupuje hlavně akcie bank a těžebních společností. "V únoru byly do portfolia fondu nakupovány akcie řeckých a kyperských bank, zejména na úkor titulů z oboru zpracování ropy a chemie," uvádí Lengál v poslední měsíční zprávě. Téměř třetina portfolia fondu je ruského "původu".

Na akciích z východu se svezl nahoru i fond Raiffeisen-Russland Aktien, který za poslední rok zhodnotil peníze klientů o více než 182 procent. I když takový vzestup už fondy nepřinesou, mohou si i letos rozvíjející se trhy připsat zisky.

"Pozice jednotlivých manažerů fondů svědčí o tom, že prahové ekonomiky jsou a budou jejich favority i letos", říká Kurt Kotzegger, hlavní investiční manažer společnosti Raiffeisen Capital Management. "Fungují jako motor ekonomického vzestupu," dodává Kotzegger.

Není výjimkou - James Moore ze společnosti Pimco, která spravuje největší dluhopisový fond na světě, včera uvedl, že rozvíjející se trhy letos porostou šestkrát rychleji než vyspělé trhy.

 

 

Manažeři fondů doufají, že růsty probudí zájem nových klientů. "Pro letošní rok předpokládám nárůst klientů až o dvacet procent, přičemž očekáváme, že lidé budou daleko více investovat do dluhopisových a smíšených fondů," řekl nedávno Martin Burda, generální ředitel IS České spořitelny.

Tento trend naznačuje například chování amerických investorů. Během února si z akciových fondů vytáhli 3,7 miliardy dolarů, zatímco do dluhopisových fondů ve stejném období přiteklo 19,7 miliardy dolarů. Akciové fondy tak nemusejí mít dost peněz k dalším nákupům, což by mohlo zbrzdit růst na burzách.