Dětským publikem se dnes dopoledne zaplnilo pražské Divadlo v Dlouhé, kde začal festival profesionálních mimopražských inscenací určených dětem a "jejich dospělým".

Pod názvem Dítě v Dlouhé potrvá do 25. března a bude tradičně spojen s předáním Ceny Vojty Šálka udělené na základě divácké ankety a také odborně zaměřeného ocenění festivalové rady.

Hned začátek oblíbené přehlídky však poznamenala změna, když kvůli náhlému onemocnění v souboru Divadla Drak musela královéhradecká scéna namísto původně plánovaného představení Jakuba Krofty s názvem Bojí se tygři? uvést klasickou pohádku Perníková chaloupka.

Poněkud tak narušila dramaturgii festivalu, který se letos zaměřil na "zvířecí" projekty.

"Děti i zvířata totiž do divadla patří," tvrdí organizátorka Karola Štěpánová, která zvířecí hrdiny na jevišti a dětské publikum v hledišti naopak pokládá za velmi dobrou kombinaci.

Podle ní se v prezentovaných inscenacích objeví žabáci, labutě, obyvatelé lesa, pralesa, ba i celé ZOO (o andělích nemluvě).

Pohled do zákulisí

Program přehlídky nabídne například loutkohru Ronja, dcera loupežníka v podání Jihočeského divadla z Českých Budějovic, inscenace Opice Žofka (Městské divadlo Zlín), Jak to dělají andělé aneb Stvoření světa (Loutkové divadlo Radost Brno), Goldflamovo Krvavé koleno a jiné pohádky (Divadlo Alfa Plzeň), Žabáci aneb Sny starého dědka (Divadlo Líšeň Brno) a Labutí jezírko z libereckého Naivního divadla.

V letošním programu budou také Tanec pralesa v podání členů souboru Baby balet Praha a Staré pověsti české, se kterým vystoupí Pražský komorní balet Pavla Šmoka.

"Víkendová představení doplní opět divadelní jarmark spojený s atraktivní prohlídkou našeho zákulisí, což naši návštěvníci pokaždé vítají," řekla Štěpánová.

Scéna je mezitím v Bogotě

Letos připravili organizátoři festival Dítě v Dlouhé v dřívějším termínu a využili tak volných dnů, kdy je tato scéna v zahraničí. Byla totiž pozvána k účasti na festivalu v kolumbijském městě Bogota, kde od pátku uvede pět repríz Ibsenovy Divoké kachny v režii Jana Nebeského. Podle Štěpánové patří festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá k největším divadelním přehlídkám na světě.

"Od konce 80. let se koná každý druhý rok a Divadlo v Dlouhé je po Farmě v jeskyni druhým českým souborem, který byl pozván k účasti. Členové naší výpravy odjeli 17. března a po šestnáctihodinové cestě mají pouhý den na aklimatizaci v tomto desetimilionovém městě v nadmořské výšce 2600 metrů," dodala Štěpánová.

Související