Rychlý verdikt vynesl soud v případu tří mužů, kteří v prosinci loňského roku odcizili známý nápis Arbeit macht frei z brány bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Soud dospěl k rozhodnutí za relativně krátkou dobu, protože se obžalovaní ke svému činu doznali.  Odsouzení muži mají strávit za mřížemi od  půldruhého roku do dvou a půl let, navíc každý musí zaplatit pokutu 10.000 zlotých (přes 65.000 korun).

Všichni obžalování před soudem řekli, že je jim líto, co udělali. "Omlouvám se," řekl jeden z nich. "Nic dobrého z toho nebylo, doma jsem nechal matku v pokročilém věku," litoval druhý. Odsouzení do doby, než nastoupí do vězení, zůstanou na svobodě, pravidelně se ale musejí hlásit na policii a nesmějí opustit Polsko.

Prokuratura z krádeže nápisu původně obvinila celkem pět mužů. Zbývající dva budou souzeni v samostatném procesu. Jeden z nich údajně najal trojici zlodějů, druhý fungoval jako prostředník mezi "zaměstnavatelem" dnes odsouzených a Švédem Andersem Högströmem. Ten si podle vyšetřovatelů krádež nápisu objednal.

Soud ve Stockholmu minulý týden rozhodl, že Högströma vydá do Polska. Švédský občan se proti tomu ale může odvolat. Högström v minulosti stál v čele švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

Nápis Arbeit macht frei, který museli ukovat samotní osvětimští vězni, zmizel z brány muzea v někdejším koncentračním táboře 18. prosince nad ránem. Krádež pobouřila celý svět. O několik desítek hodin později policisté nápis rozřezaný na tři kusy našli ukrytý v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v lese blízko bydliště jednoho ze zlodějů.

Od krádeže visela na budově replika nápisu. Originál je nyní v opravě.